UG and PG Lesson Plan (2014-2015)

 

 

UG

PG

UG Lesson Plan

Third Semester:

Sub Code Subject Name
Name of the faculty
A Batch B Batch C Batch
Transforms and partial differential equations
Dr.V.Valliammal
Dr.T.Kulandaivel
Dr.A.R.Vijayalakshmi
Electrical Engineering and Instrumentation
Mr.I Venkatraman
Mr.I.Venkatraman
Ms.S.Sumalatha
Object Oriented Programming and Data Structures
Ms.S.Poorani
Ms.N.Rajeswari
Ms.S.Poorani
Digital Electronics
Ms.S.Kalyani
Ms.D.Menaka
Dr.G.A.Sathishkumar
Signals and Systems
Ms.S.Nandhini
Ms.S.Nithya
Ms.Rajeswari Ramaraj
Electronic Circuits-I
Mr.S.R.Balasubramaniam
Mr.M.Duraisamy
Mr.N.Kumaran
Analog and Digital circuits Lab

Mr.S.R.Balasubramaniam,

Ms.S.Nithya

Mr.M.Duraisamy,

Ms.S.Nithya

Mr.S.Saravanan,

Mr.M.Duraisamy

Analog and Digital circuits Lab
Ms.S.Kalyani, MS.S.R.Ramyah
Ms.D.Menaka, Ms.S.Sangeethapriya
Ms.Rajeswari Ramaraj , Ms.P.M.Madhumitha
Object Oriented Programming and Data Structures Lab
Ms.S.Nandhini, Ms.N.Rajeswari

Ms.N.Rajeswari,

Mr.N.Kumaran

Ms.S.Poorani,

Ms.S.Nandhini

 

Fifth Semester:

Sub Code Subject Name
Name of the faculty
A Batch B Batch C Batch
Digital Communication
Ms.T.J.Jeyaprabha
Mr.P.Muthukumaran
Ms.S.SangeethaPriya
Digital Signal Processing
Ms.R.Gayathri
Ms.S.R.Ramyah
Ms.P.M.Madhumitha
Computer Architecture and Organization
Ms.G.Padmavathi
Ms.S.Sahana
Mr.B.Nethaji
Microprocessor  and Microcontrollers
Ms.C.Gomatheeswari Preethika
Mr.M.K.Varadarajan
Ms.S.M.Mehzabeen
Transmission Lines and Waveguides
Dr.H.Umma Habiba
Ms.B.Hemalatha
Mr.S.Saravanan
Environmental Science and Engineering
Mr.S.Ajith Kumar
Mr.G.Arun
Mr.S.GaneshKumar
Digital Signal Processing Lab

Ms.M.Vidya, Ms.R.Gayathri

Ms.B.Sarala,

Ms.S.R.Ramyah

Ms.R.Kousalya,

Ms.P.M.Madhumitha

Communication Systems Lab
Ms.B.Hemalatha,Ms.S.Radhika
Mr.P.Muthukumaran, Ms.B.Hemalatha
Ms.S.Radhika, Ms.S.SangeethaPriya
Microprocessor  and Microcontrollers Lab
Ms.C.Gomatheeswari Preethika, Ms.S.M.Mehzabeen

Mr.M.K.Varadarajan

Ms.S.Sahana

Ms.S.M.Mehzabeen

Ms.S.Sahana

 

Seventh Semester:

Sub Code Subject Name
Name of the faculty
A Batch B Batch
Wireless Communication
Mr.M.Vidya
Ms.S.Radhika
Optical Communication and Networks
Mr.N.Kumaran
Mr.M.H.Massod
RF and Microwave Engineering
Ms.P.Jothilakshmi
Ms.K.Srividhya

Professional Ethics in Engineering/Cryptography and Network Security

(Elective II)

Dr.M.Subramaniam, Ms.R.Kousalya

Dr.M.Subramaniam,Ms.R.Kousalya

Soft Computing (Elective III)

Dr.S.Ganesh Vaidyanathan

Mr.S.P.Sivagnana Subramanian

Digital Image Processing-Elective IV

Ms.B.Sarala

Ms.L.Anju

Electronics System Design Lab

Mr.S.Senthil Rajan,Ms.M.Vidya

Ms.K.Srividhya, Ms.L.Anju

Optical & Microwave Lab
Ms.P.Jothilakshmi, Mr.S.Saravanan

Mr.P.Muthukumaran, Mr.M.H.Masood

 

 

PG Lesson Plan

COMMUNICATION SYSTEMS

Third Semester:

Sub Code
Subject Name
Name of the faculty

Advanced Satellite Based Systems

Mr.M.H.Massod
Wireless Adhoc and Sensor Networks (Elective V)
Dr.G.A.Sathishkumar

Communication Network Security(Elective VI)

Ms.D.Menaka


APPLIED ELECTRONICS

Third Semester:

Sub Code
Subject Name
Name of the faculty

Electromegnetic Interference and Compatibility

Dr.H.Umma Habiba

Testing of VLSI circuits(Elective-V)

Ms.R.Kousalya
Wireless Adhoc and Sensor Networks (Elective VI)
Mr.G.Padmavathi

Archives: 2010-11

Archives:2011-12

Archives:2012-13

Archives:2013-14