UG and PG Lesson Plan (2016-2017)

 

 

UG

PG

UG Lesson Plan

Third Semester:

Sub Code Subject Name
Name of the faculty
A Batch B Batch C Batch
Transforms and Partial Differential Equations
Dr.G.Satheesh Kumar
Dr.R.Umadevi
Dr.A.R.Vijayalakshmi
Electrical Engineering and Instrumentation
Ms.S.Siva Sankari
Ms.K.Suganthi
Ms.S.Arulmozhi
Object Oriented Programming and Data Structures
Ms.T.Padmavathy
Ms.Rajeswari Natarajan
Ms.S.U.Muthunagai
Digital Electronics
Ms.K.Thaiyalnayaki
Ms.M.Vidya
Ms.S.Kalyani
Signals and Systems
Mr.G.Loganathan
Ms.P.Madhumitha
Ms.S.Nithya
Electronic Circuits-I
Ms.M.Anushya
Ms.M.Anushya
Mr.M.Duraisamy

Analog and Digital Circuits Laboratory

Ms.C.Gomatheeswari Preethika,

Mr.B.Nethaji,

Mr.G.Loganathan

Ms.M.L.Anju,

Ms.M.Vidya,

Mr.M.Duraisamy,

Mr.M.Duraisamy,

Ms.S.Nithya

Mr.P.Arul

OOPS and Data Structures Laboratory

Ms.Rajeswari Natarajan,

Ms.T.Padmavathy

Ms.Rajeswari Natarajan,

Ms.S.U.Muthunagai

Ms.S.U.Muthunaga,

Ms.R.Iyswarya

 

Fifth Semester:

Sub Code Subject Name
Name of the faculty
A Batch B Batch C Batch
Digital Communication
Ms.G.Padmavathi
Mr.S.P.Sivagnana Subramanian
Ms.T.J.Jeyaprabha
Principles of Digital Signal Processing
Ms.B.Sarala
Ms.R.Kousalya
Dr.R.Gayathri
Transmission Lines and Waveguides
Mr.P.Muthukumaran
Ms.B.Hemalatha
DMs.K.Srividhy
Environmental Science and Engineering
Ms.N.Sundarir
Ms.K.Sathya Priya
Ms.K.Sathya Priya
Microprocessor and Microcontroller
Ms.C.Gomatheeswari Preethika
Mr.B.Nethaji
Mr.M.K.Varadarajan

Digital Signal Processing Laboratory

Mr.P.Arul,

Ms.A.Bharathipriya

Ms.P.Madhumitha,

Mr.N.Sathish

Ms.P.Madhumitha,

Mr.N.Sathish

Communication System Laboratory

Ms.S.Sahana,

Ms.S.Nithya

Ms.B.Hemalatha,

Ms.S.Reethi

Ms.S.Sahana,

Ms.S.Sangeethapriya

Microprocessor and Microcontroller Laboratory

Ms.C.Gomatheeswari Preethika,

Mr.G.Loganathan

Ms.Rajeswari Ramraj,

Mr.B.Nethaji

Mr.M.K.Varadarajan,

Ms.S.M.Mehzabeen

 

Seventh Semester:

Sub Code Subject Name
Name of the faculty
A Batch B Batch C Batch
RF and Microwave Engineering
Dr.P.Jothilakshmi
Dr.H.Umma Habiba
Mr.S.Saravanan
Optical Communication and Networks
Mr.S.R.Balasubramanian
Mr.S.Senthil Rajan
Ms.S.Radhika
Embedded and Real Time Systems
Ms.S.Reethi
Mr.N.Kumaran
Mr.P.Arul
Satellite Communication (Elective II)
Mr.M.H.Masood
Mr.M.H.Masood
Digital Image Processing (Elective II)
Ms.L.Anju
Ms.L.Anju
Ms.D.Menaka
Advanced Computer Architecture (Elective-III)
Dr.G.A.Sathish Kumar
Mr.M.Athappan
Ms.A.Bharathipriya
Advanced Microprocessors and Microcontrollers (Elective-IV)
Ms.Rajeswari Ramaraj
Ms.S.M.Mehzabeen
Mr.N.Sathish
Embedded Laboratory

Ms.S.Kalyani,

Ms.S.Reethi

Mr.M.Athappan,

Ms.A.Bharathipriya

Mr.M.K.Varadarajan,

Ms.S.M.Mehzabeen

Optical & Microwave Lab

Mr.S.Saravanan,

Ms.Rajeswari Ramaraj

Mr.P.Muthukumaran

Ms.S.Sangeethapriya

Mr.S.Saravanan,

Mr.P.Muthukumaran

PG Lesson Plan

Applied Electronics

First Semester:

Sub Code
Subject Name
Name of the faculty
MA7157

Applied Mathemetics for Electronics Engineers

Dr.V.Valliammal
AP7101

Advanced Digital Signal Processing

Ms.S.Radhika
AP7102

Advanced Digital Logic System Design

Mr.M.Athappan
AP7103

Advanced Microprocessor and Microcontroller

Dr.S.Muthukamar
IF7301

Soft Computing (Elective-I)

Mr.S.P.Sivagnana Subramanian
VL7201

CAD for VLSI Circuits (Elective-II)

Dr.R.Gayathri
AP7111

Electronics System Design Lab I

Ms.R.Kousalya, Ms.B.Sarala

Third Semester:

Sub Code
Subject Name
Name of the faculty

Electronmagnetic Interference and Compatiblity

Dr.Umma Habiba
Testing of VLSI Circuits (Elective V)
Dr.G.A.Sathish Kumar

System on chip design (Elective VI)

Ms.S.R.Malathi
AP7311

Project Work (Phase I)

Dr.G.A.Sathish Kumar

Communication Systems

First Semester:

Sub Code
Subject Name
Name of the faculty
MA7158

Applied Mathemetics for Communication Engineers

Mr.R.Suresh
CU7101

Advanced Radiation Systems

Dr.P.Jothilakshmi
CU7102

Advanced Digital Communicaiton Techniques

Ms.G.Padmavathi
AP7101

Advanced Digital Signal Processing

Mr.S.R.Balasubramanin
CU7103

Optical Networks

Mr.S.Senthil Rajan
AP7103

Real-Time Embedded Systems(ELECTIVE-I)

Dr.S.Ganesh Vaidyanathan
CU7111

Communication Systems Laboratory

Ms.B.Hemalatha/Ms.S.Radhika

Third Semester:

Sub Code
Subject Name
Name of the faculty

Advanced Satellite Based Systems

Ms.K.Srividhya
Multimedia compression techniques(ELECTIVE V)
Ms.T.J.Jeyaprabha
Neural Networks and Applications(ELECTIVE-VI)
Ms.K.Thaiyalnayaki
CU7311

Project Work(Phase I)

Dr.P.Jothilakshmi

Archives: 2010-11

Archives:2011-12

Archives:2012-13

Archives:2013-14

Archives:2014-15

Archives:2015-16