Academics

The department has well-equipped specific laboratories for Electrical Machines, Controls and Instrumentation, Power Systems, Power Electronics and Drives , Basic Electrical Engineering, Electron Devices and Circuits, Linear and Digital Integrated Circuits.

The department has its own computer facilities for all programming needs of B.E. students and the students pursuing the Master's programme and Research.

Subjects and Laboratories

Some of the subjects handled by the department are :

  • Electronic Devices and Circuits
  • Digital Electronics
  • Microprocessors
  • Computer Organization
  • Computer Programming
  • Control Systems
  • Electromagnetic Theory
  • Protection and Switch gear
  • Linear integrated circuits
  • Professional ethics and Human values
  • Power system operation and control
  • Design of electrical apparatus
  • Bio medical instrumentation
  • Advanced control system
  • Total quality management
  • Electrical machines and drives
  • Measurement and instrumentation
  • Communication Engineering
  • Flexible AC transmission
  • Computer Aided Design of Electrical Apparatus
  • Solid state DC Drives
  • Electrical Circuits
  • Power Electronics
  • Electrical Machines
  • Power Systems
  • High Voltage Engineering
  • Digital signal processing
  • Transmission and distribution
  • Solid state drives
  • Microprocessor and microcontroller
  • Power system analysis
  • Modelling and Analysis of Electrical Machines
  • Advanced Power Semiconductor Devices
  • Analysis of power converters
  • Analysis of inverters
  • Linear and non linear system theory
  • Advanced microprocessors and microcontroller design
  • Solid state AC Drives
  • High Voltage Direct Current Transmission

As a part of the requirement of the Anna University, during the final semester, students take up projects in the areas of their interest. With the facilities available with the laboratories, industry specific projects are also carried out.

The department has well equipped laboratories viz. :

  • Electrical Machines Laboratory

  • A C Machines Laboratory

  • Engineering Practice Laboratory

  • Power Electronics and Microprocessor Laboratory

  • Software Laboratory

  • Electronic Devices and Circuits Laboratory

  • Linear IC and Digital Electronics Laboratory

  • Measurements and Instrumentation Laboratory

Students of this branch are exposed to practical training in the following areas :

  • Electronic Devices and Circuits

  • Electrical Machines

  • Microprocessors and Applications

  • Control systems

  • Linear Integrated Circuits

  • Power Electronics

  • Analog and Digital Electronics

  • Simulation and Testing

  •  

    LIST OF U.G. COURSES IN 2017-2018 EVEN SEMESTER :

     

    II SEMESTER COURSES:

    Sub Code

    Subject NAME

    CREDITS

    Name of the faculty

    FACULTY

    Dept

    HS 16251

    Technical English II

    4

    Dr. Amutha charu sheela ,

    Mr. Premraj

    HSS

    MA 6251

    Mathematics II

    4

    Ms.A.Suba         ,           

    Ms. Visalakshi Subramanian

    AM

    PH 16251

    Engineering physics II

    3

    Mr.J.Mohanraj    ,          

    Dr. K. Raju

    AP

    CY 16251

    Enginering chemistry II

    3

    Dr.G.Devasagayam      ,  

    Dr. M. Thirumalai Kumar

    AC

    GE 16252

    Basic civil and mechanical 

    Engineering

    4

    Mr.M.Arul kumar/Ms.C.Sandiya  ,  

    Mr. M. Arul Kumar / Mr. S. Diravia Balan

    ME/CE

    EE 16201

    Circuit theory

    4

    Mr.S.S.Sethuraman    ,   

    Mr. T. Annamalai

    EE

    GE 16263

    Computer programming 

    laboratory

    2

    Ms.V.M.Megala, Ms.V.Saroja,

     Ms.A.Rohini  ,    Mr. E. Sakthivel,

     Ms. N. Uma, Ms. S. Jerusha

    IT

    EE 16211

    Electric circuits laboratory

    2

    Mr.S.Sethuraman ,Mr.T.Annamalai,

    Ms.S.Sinthamani, Ms.M.Maadhuri ,  

    M. Rajvikram

    EE

    GE 16262

    Physics and chemistry 

    laboratory II

    1

    Mr.J.Mohanraj/Dr.G.Devasagayam ,   

    Dr. K. Raju / Dr. N. Nachiappan

    AP/AC

     

    SEMESTER IV COURSES

    Sub Code

    Subject NAME

    CREDITS

    Name of the faculty

    FACULTY

    Dept

    MA16451

    Computational Methods 

    4

    Dr. M RADHAKRISHNAN  ,   

     Dr. B SARAVANAN

    AM

    EE16401

    Electric Power System

    3

    Ms. M MAADHURI   ,     

     Mr. M RAJVIKRAM

    EE

    EE16402

    Electrical Machines – II

    3

    Mr. I VENKATRAMAN   ,

     Mr. V MOHANRAJ

    EE

    EE16403

    Digital Logic Circuits

    3

    Ms. S ARULMOZHI   ,       

    Mr. G VINOTHKUMAR

    EE

    EE16404

    Analog Circuits 

    3

    Dr. KR. SANTHA   ,           

     Dr. SUDHAKAR K BHARATAN

    EE

    EE16405

    Control Systems

    4

    Mr. C VENKATESAN    , 

     Ms. D AMUDHAVALLI

    EE

    EE16411

    Electrical Machines - II

     Laboratory

    2

    Mr. I VENKATRAMAN ,  

    Mr. M RANJITHKUMAR,

    EE

    Mr. V MOHANRAJ ,

    Mr. M. SANKAR 

    EE16412

    Digital and Analog Circuits 

    Laboratory

    2

    Ms. S ARULMOZHI,  

    EE

    Mr. G VINOTHKUMAR

    EE16413

    Control Systems  and

     Instrumentation Laboratory 

    2

    Mr. C VENKATESAN, 

    EE

    DR. S G BHARATHIDASAN, 

    Mr. S KUMARAVEL ,       

     Mr. SV. SREERAJ

     

     

     

     

    SEMESTER VI COURSES

    Sub Code

    Subject Name

    CREDITS

    Name of the faculty

    FACULTY

    Dept

    EC6651

    Communication Engineering

    3

    Dr. R. KARTHIKEYAN     

     Ms. S ANITHA

    EE

    EE6601

    Solid State Drives

    3

    Ms. M SASIKALA           

     Ms. N SHANMUGAVADIVU

    EE

    EE6602

    Embedded Systems

    3

    Ms. K.S.PAVITHRA        

    EE

    EE6603

    Power System Operation & Control

    3

    Mr. R. KANNADASAN      

    Mr. M. SANKAR

    EE

    EE6604

    Design of Electrical Machines

    4

    Dr. N K MOHANTY            

    Dr. C. GOPINATH

    EE

    IC6601

    Advanced Control System (Elective – I)

    3

    Dr. S G BHARATHIDASAN

    EE

    EE6003

    Optimisation Techniques (Elective – I)

    3

    Mr. S SUDHARSANAM  

     Mr. S. TAMIZHMANI

    EE

    EE6611

    Power Electronics and Drives 

     Laboratory

    2

    Ms. M. SASIKALA, 

    EE

    Ms. N SHANMUGAVADIVU

    EE6612

    Microprocessors and Microcontrollers

     Laboratory

    2

    Ms. S ANITHA, 

    EE

    Ms. K.S.PAVITHRA          

     Mr. M SANKAR, 

     

     

     

    SEMESTER VIII COURSES

    Sub Code

    Subject Name

    CREDITS

    Name of the faculty

    FACULTY dept

    EE6801

    Electric Energy Generation, 

    Utilization and Conservation

    3

    Mr. D.S PURUSHOTHAMAN  

    Ms. K. SUGANTHI

    EE

    EE6009

    Power Electronics for 

    Renewable Energy Systems

     (Elective – IV)

    3

    Mr. S. KUMARAVEL             

    Dr. K. SUNDARARAMAN

    EE

    GE6075

    Professional Ethics in 

    Engineering (Elective – V)

    3

    Dr. R. KARTHIKEYAN          

    Mr. C. KAMAL

    EE

    EE6811

    Project Work

    6

    Dr. S.G. BHARATHIDASAN

    EE

     

     

     

    LIST OF P.G. COURSES IN 2017-2018 EVEN SEMESTER :

    II SEMESTER COURSES:

     

    Sub Code

    Subject NAME

    CREDITS

    Name of the faculty

    FACULTY Dept

    PD16201

    Solid State DC Drives

    3

    Dr. K SUNDARARAMAN

    EE

    PD16202

    Solid State AC Drives

    3

    Dr. NALIN KANT MOHANTY

    EE

    PD16203

    Special Electrical Machines

    3

    Mr. D.S. PURUSHOTHAMAN

    EE

    PD16204

    Power Quality

    3

    Dr. C. GOPINATH

    EE

    PD16007

    Flexible AC Transmission 

    Systems (Elective – II)

    3

    Mr. S KUMARAVEL 

    EE

    PD16009

    SMPS and UPS (Elective – III)

    3

    Ms. D. AMUDHAVALLI

    EE

    PD16211

    Power Electronics and 

    Drives Lab

    2

    Ms. D AMUDAVALLI

    EE