Student Academic Performance

B.Tech (Bio Technology)

  • 2014-2018 Batch 8 sem Result - "100
  • 2015-2019 Batch 6 sem Result - "77.78%"
  • 2016-2020 Batch 4 sem Result - "94.55%"
  • 2017-2021 Batch 2 sem Result - "89.09%"

M.Tech (Bio Technology)

  • 2016-2018 Batch 4 sem Result - "100%" & Overall pass percentage-"100%"
  • 2017-2019 Batch 2 sem Result - "100%" & Overall pass percentage-"100%"

B. Tech Biotechnology - Anna University Ranks 

2013-2017
Sakthi Mohitha S - 10th University Rank
Priyadarshini T S -13th University Rank
Shweta Nandakumar - 26th University Rank
Binu Parvathy A - 27th University Rank
Nivetha S U -33rd University Rank

 

    2012-2016

    2011-2015

    2010-2014

    2009-2013

    2008-2012

    2007-2011

    2006-2010

    2005-2009

    Arunkumar S - 9th University Rank

    Subhasree. S -18th University Rank

    Priyanka Govindaraj – 25th University Rank

    Maany Ramanan -7th University Rank

    Revathy .S - 1st University Rank

    S.Mugundhini - 12th University Rank

    K. Malavika - 14th University Rank

    S. Kannan - 28th University Rank

    Jayaprakash S -10th University Rank

    Akshaya. R - 18th University Rank

    B. Mohammed Rizwan – 29th University Rank

    Nithya.G - 10th University Rank

    Kiruthika Manivannan - 3rd University Rank

    Arwah Ragib - 30th University Rank

    R. Janani - 32th University Rank

    V Vaishnavi -35th University Rank

    Ranitha P - 24th University Rank

    Viswanathan. S -26th University Rank

     

    Swetha.V - 12th University Rank

    Divya Vijayarghavan - 7 th University Rank

     

    C. Neha - 35th University Rank

     
    Arthi S D- 27th University Rank

    Suchitra Ramesh - 30th University Rank

     

    Laavanya.S - 19th University Rank

    Aishwaraya Sivakumar - 12 th University Rank

         
         

    Divya.P R- 25th University Rank

    Abinaya P S T – 20 th University Rank

         
         

    Raghul Kumar M - 26th University Rank

    Purnima B - 29 th University Rank

         
         

    Lincy Nithyakrupa.B - 26th University Rank

           

M. Tech Biotechnology (2015-2017 Batch) - Anna University Ranks 

    Student Name
    University Rank
    Ms. Shubhashini A 
    3

M. Tech Biotechnology (2014-2016 Batch) - Anna University Ranks 

    Student Name
    University Rank
    Ms. Srinivetha P
    5

M. Tech Biotechnology (2013-2015 Batch) - Anna University Ranks 

    Student Name
    University Rank
    Suganya B
    3
    Swathi D
    6

M. Tech Biotechnology (2012-2014 Batch) - Anna University Ranks 

    Student Name
    University Rank
    Ms. G. Vijayalakshmi
    5

M. Tech Biotechnology (2011-2013 Batch) - Anna University Ranks 

    Student Name
    University Rank
    Ms. Sindhu Priya M. D
    4

Academic Pass Percentages - Under Graduate B.Tech Biotechnolgy

 

Batch

Sem

Pass Percentage

2017-21

2016-20

2015-19

2014-18

2013- 17

2012- 16

2011- 15

2010- 14

2009- 13

2008- 12

2007- 11

2006- 10

2005- 09

1
85.71%

80.7%

84.78%

81.82%

71.11%

70.47%

84.91%

80.43%

98.07 %

83.63%

68.08%

70.37%

98.96%

2
89.09%

80.7%

80.43%

79.24%

71.11%

76.47%

86.8%

81.82%

90.38 %

81.81%

68.08%

70.37%

73.33%

3
 

87.72% 

88.39%

78.85%

75.56%

74.50%

77.55%

86.36%

85.45 %

84.20%

86.21%

83.33%

77.05%

4
 

  94.55% 

97.78%

76.92%

75.56%

72.54 %

92.45%

86.36%

78.18%

85.96%

81.03%

81.13%

83.61%

5
 

 

86.66%

78.85%

88.39%

82%

79.24%

93.02%

90.90%

87.71%

91.38%

86.54%

88.52%

6
 

 

77.78% 

  84.62%

88.89%

78%

90.57%

100%

92.72%

94.64%

94.83%

84.90%

95.08%

7
 

 

 

94.12%

88.89%

94%

90.57%

100%

94.5%

91.07%

94.82%

86.54%

88.52%

8
 

 

 

  100% 

100% 

100%

100%

100%

100%

100%

100%

94.23%

98.36%

Over all  Pass Percentage

 

79%

73.33%

90.38%

92% 

92%

98.11%

100%

94.90%

89.28%

89.65%

90.38%

98.36%

 

 Academic Pass Percentages - Post Graduate M.Tech Biotechnolgy

 

Batch Sem Pass Percentage

2017 -2019

2016-2018

2015-2017

2014-2016

2013-2015

2012-2014

2011-2013

2010-2012

1
100%

100%

81.81%

50%

74.44%

100%

94.44%

100%

2
100% 

100%  

90.91%

100%

100%

100%

94.44%

100%

3
 

100% 

90.91%

100%

100%

100%

94.44%

100%

4
 

100%   

  91%

100%

100%

100%

94.44%

100%

Over all  Pass Percentage

100% 

100%

100%

100%

100%

100%

94.44%

100%

Faculty Advisors

B.Tech

B.Tech Class Batch and Roll Numbers Faculty Advisor Batch and Roll Numbers Faculty Advisor Chair person
I Year
1: 1-28
Dr. Sulochana Somasundaram
2:29-57
Dr. Senthil Nagappan
Prof. R.B. Narayanan
II Year
1:1-28
Ms.P.Jaibiba
2:29-57
Mr.J. Hariharan
Dr. Sulochana Somasundaram
III Year
1:1-25
Ms. N. Kanagam
2:26-50
Mr.N.Sathish
Ms.V.Sumitha
IV Year
1:1-25
Ms.S.Pandi Prabha
2:26-50
Mr.D.Suresh Kumar
Ms.P.Jaibiba

M.Tech

M.Tech Class
Batch and Roll Numbers Faculty Advisor
Chair person
I Year
1:1-12
Mr.P.K. Praveen Kumar
Dr.S. Prabhu
II Year
1:1-7
Dr.S. Prabhu
Ms.S.Pandi Prabha
Student Development Activities
    SCHLOARSHIPS

CTS Scholarship Award for the Year 2016-2017

  • J.R.Charitable trust scholarship award (CTS scholarship) for the academic year 2016-2017 was awarded to Ms. S. Saranya (2015-2017) and Ms. K.B. Leena (2016-2018) of M.Tech Biotechnology, Sri Venkateswara College of Engineering sponsored by Cognizant Technology Solutions.
CTS Scholarship Award for the Year 2015-2016

  • J.R.Charitable trust scholarship award (CTS scholarship) for the academic year 2015-2016 was awarded to Mrs. N.C. Saraswathi (2014-2016) and Ms. S. Saranya (2015-2017)of M.Tech Biotechnology, Sri Venkateswara college of engineering sponsored by Cognizant Technology Solutions.

CTS Scholarship Award for the Year 2014-2015

  • J.R.Charitable trust scholarship award (CTS scholarship) for the academic year 2014-2015 was awarded to Mr. E. Balaji (2013-2015) and Mrs. N.C. Saraswathi (2014-2016) of M.Tech Biotechnology, Sri Venkateswara college of engineering for performing their M.Tech project utilizing Bioinformatics tools in Computational System Biotechnology (CSB) laboratory sponsored by Cognizant Technology Solutions.
MANAGEMENT AWARDEES OF SCHOLARSHIPS

2017-2018 Scholarship

Name Year
Degree
Scholarship

Ms. Meena. A

III

UG

Merit

Ms. Sivagami. N
II
UG

Merit

Ms. Sowbhagya Lakshmi. S

IV

UG

Merit

Mr. Lashmi Narayanan. C.P
II
PG
Merit Cum Means

Ms. Revathi. B

II

PG

Merit

Ms. Mathumithra. P
II
UG
Merit Cum Means
Ms. Aishwarya P
IV
UG
Merit Cum Means
Ms. Lokapriya. D
III
UG
Merit Cum Means
Ms. Priyanka. T.R
II
PG
Books & Instruments
Ms.Bharathi. V
II
UG
Books & Instruments
Ms. Sivapriya. K
IV
UG
Books & Instruments
Ms. Suvedha. K
IV
UG
Books & Instruments
Ms. Bavadharani R
III
UG
Books & Instruments
Mr. Ranjith K
II
UG
Books & Instruments

2016-2017 Scholarship

Name Year
Degree
Scholarship

Ms. Sivapriya K

III

UG

Merit

Ms. Lavanya J
II
UG

Merit

Ms. Binu Parvathy A

IV

UG

Merit

Ms. Kruthika N V
II
PG
Books & Instruments

Ms. Shubhashini A

II

PG

Merit

Ms. Bavadharani R
II
UG
Merit Cum Means
Ms. Aishwarya P
III
UG
Merit Cum Means
Ms. Dharshini V
III
UG
Merit Cum Means
Mr. Ashwath R
IV
UG
Sports
Ms. Lokapriya D
II
UG
Merit Cum Means
Ms. Abirami L
II
PG
Merit Cum Means
Ms.Selva Sundari M
II
UG
Books & Instruments
Ms. Yashaswini J
III
UG
Books & Instruments
Ms. Priyadharshini T S
III
UG
Books & Instruments

2015-2016 Scholarship

Name Year Degree scholarship

Ms. Sakthi Mohitha S

III

UG

Merit

Mr. Arunkumar S

IV

UG

Merit

Ms. Akshaya Lakshmi M M

II

PG

Merit

Mr. Veveeyan T.S

II

UG

Merit Cum Means

Mr. Hariharan S

III

UG

Merit Cum Means

Mr. Manikandan K

IV

UG

Merit Cum Means

Ms. Yeshawini J

II

UG

Books & Instruments

Ms. Priyadharshini T S

III

UG

Books & Instruments

Ms. Vedanagavalli B

IV

UG

Books & Instruments

Ms. Srinivedha P

II

PG

Books & Instruments

Mr. Ashok Kumar R

III

UG

Books & Instruments

Ms. Ranitha P

IV

UG

Books & Instruments

MANAGEMENT SCHOLARSHIPS - LIST OF STUDENTS  (2014-15)

S No

NAME

BATCH

YEAR

SCHOLARSHIP CATEGORY

1. 

Sakthi Mohitha S

2013-2017

U.G – II

Merit

2. 

Jaya Prakash S

2012-2016

U.G - III

Merit

3. 

Sangavi G

2011-2015

U.G - IV

Merit

4. 

Ashok Kumar.R

2013-2017

U.G – II

Merit Cum Means

5. 

S.Arun Kumar

2012-2016

U.G - III

Merit Cum Means

6. 

S.Vigneshkumaran

2011-2015

U.G - IV

Merit Cum Means

7. 

Saishreyas Gourishankar Iyer

2013-2017

U.G – II

Books & Instruments

8. 

Arun Kumar S

2012-2016

U.G - III

Books & Instruments

9. 

Dhanya R

2011-2015

U.G - IV

Books & Instruments

10. 

K.Swetha

2013-2017

U.G – II

Books & Instruments

11. 

K.Manikandan

2012-2016

U.G - III

Books & Instruments

12.
R.Yamini 2011-2015 U.G - IV Books & Instruments
13.
Suganya B 2013-2015 P.G - II Merit
14.
G.Kavitha 2013-2015 P.G - II Merit Cum Means
15.
Sasi Devi D 2013-2015 P.G - II Books & Instruments

GATE AICTE Scholarship
M.TECH BIOTECHNOLOGY 2013-2015 Batch Students

S No

NAME

BATCH

YEAR

1

SWATHI DIVAKAR

2013-2015 P.G - II
2

BRUNDA SUNDAR

2013-2015 P.G - II
3

JASMINE ANTO

2013-2015 P.G - II
SC Scholarships
  • Vigneshwaran S P (2011-2015) Arun Kumar S (2012-2016) NivethaS U & VidyaSrokshna B L (2013-2017) Biotechnology students received SC Scholarships during the 2014-2015.

MANAGEMENT SCHOLARSHIPS - LIST OF STUDENTS  (2013-14)

S No

NAME

BATCH

YEAR

SCHOLARSHIP CATEGORY

1. 

Arun Kumar S

2012-2016

U.G – II

Merit

2. 

Suchitra Ramesh

2011-2015

U.G - III

Merit

3. 

Priyaka Govindarajan

2010-2014

U.G - IV

Merit

4. 

Prabhaharan C Ta

2012-2014

P.G - II

Merit

5. 

Vigneshkumaran S

2011-2015

U.G - III

Merit Cum Means

6. 

Manikandan K 

2012-2016

U.G - II

Merit Cum Means

7. 

Anusiya P

2012-2014

P.G - II

Merit Cum Means

8. 

Suganya B

2013-2015

P.G - I

Books & Instruments

9. 

Nivetha S U

2012-2016

U.G - II

Ecnomic Means

10. 

Brunda S

2013-2015

P.G - I

Ecnomic Means

11. 

William Tyndale.P

2012-2016

U.G - II

Ecnomic Means

Awardees of Scholarships Even Semester 2012-2013

The management congratulates all the following students for receiving scholarships for the even semester 2012-2013.

S.No
Name
Batch
Admission Category
 
Scholarship Amount
Category
1.
MAANY RAMANAN
2009-2013
DOTE
     
16,250.00
MERIT
2.
NIKILA KRISHNAN
2009-2013
MGMT
     
31,250.00
SPORTS
3.
YAMINI .R
2009-2013
DOTE
     
13,958.00
MERIT CUM MEANS
4.
SRINIDHI SRIDHAR
2010-2014
MGMT
     
31,250.00
MERIT
5.
AKSHAYA R
2011-2015
DOTE
     
16,250.00
MERIT
6.
WILLIAM TYNDALE.P
2012-2016
MGMT
     
62,500.00
ECONOMIC MEANS
7.
ARUN KUMAR.S
2012-2016
DOTE
       
3,000.00
BOOKS & INSTRUMENTS
8.
SINDHU PRIYA M D
2011-2013
MGMT
     
22,500.00
MERIT
9.
PREETHI M
2011-2013
DOTE
     
22,500.00
MERIT CUM MEANS
10.
ANUSIYA.P
2012-2014
DOTE
       
3,000.00
BOOKS & INSTRUMENTS
11
MAJELLA.S
2012-2014
DOTE
     
45,000.00
ECONOMIC MEANS
2011-2012

S.No.

Student Name

Degree

Batch & Year.

Type of Scholarship

1

Saranya S

B.Tech

2010-2014 & II

Economic Means - UG

2

Kalaivanan. R

B.Tech

2009-2013 & III

Economic Means - UG

3

Sasikala. D

B.Tech

2009-2013 & III

Economic Means - UG

4

Pavithra R.

B.Tech

2008-2012 & IV

Economic Means - UG

5

Mohammed Rizwan B

B.Tech

2010-2014 & II

Merit Cum Means - UG

6

Ashok Kumar S

B.Tech

2009-2013 & III

Merit Cum Means - UG

7

Swathy S

B.Tech

2008-2012 & IV

Merit Cum Means - UG

8

Ayswarya R

B.Tech

2010-2014 & II

Merit - UG

9

Maany Ramanan

B.Tech

2009-2013 & III

Merit - UG

10

Revathi S

B.Tech

2008-2012 & IV

Merit - UG

11

Anbarasi P

M.Tech

2010-2012 & II

Merit -PG

12

Anila Rao K P

B.Tech

2008-2012 & IV

SPORTS - UG

List of Biotechnology students selected for BOOKS AND INSTRUMENTS AWARDS - 2011-12

  • S.No.

    Student Name

    Degree

    Batch & Year.

    Type of Scholarship

    1

    Gunasekaran D

    B.Tech

    2009-2013 & III

    Merit Cum Means-Under Graduate

    2

    Nithya G

    B.Tech

    2009-2013 & III

    Merit - Under Graduate

    3

    Kiruthika Manivannan

    B.Tech

    2008-2012 & IV

    Merit - Under Graduate

    4

    Priyanka Govindarajan

    B.Tech

    2010-2014 & II

    Merit - Under Graduate

    5

    Rubecca R

    M.Tech

    2010-2012 & II

    Merit - Post Graduate

     2010-2011

    1. Nithya G of IIyr ,Revathy S of IIIyr , Mugundhine S of IVyr  got Merit Scholarship for Academic Year  2010 -2011(even semester).
    2. Anil Rao K P of III yr got Sports scholarship for the year 2010-2011(even semester).
    3. Swathy S of III yr Ashok kumar S of II yr got merit come means scholarship for the academic year 2010-2011(even semester).
    4. Nithya G of IIyr ,Revathy S of IIIyr , Mugundhine S of IVyr  got Merit Scholarship for Academic Year  2010 -2011.
    5. Guna Sekaran D of II yr , Swathy S of III yr , Logesh M of IV yr  have got merit come means scholarship for the academic year 2010-2011.
    6. Kalaivanan R of II yr  , Sasikala D of II yr  , Pavithra R of III yr  Economic Means scholarship for the academic year 2010-2011.
    7. Anil Rao K P of III yr, Twaraitha V of II yr  have got Sports scholarship for the year 2010-2011.

    2009-2010

    1. Saktheesh Kumar S of I Year B section was received scholarship amount of Rs.5000  from Chief Minister Relief Fund for Scheduled tribes.
    2. R .Pavithra of II year got Economic Means scholarship for academic year 2009 -2010.
    3. Kiruthika. M , P.S.T. Abinaya  and  Revathi .S of II year  got Merit Scholarship for Academic Year  2009 -2010.
    4. Swathy.S of II year  got merit cum economic scholarship for academic year 2009 -2010.
    5. M. Anbarasan and Logesh M of III year got economic means scholarship for the year 2009-10.
    6. ARWAH RAGIB of III year got scholarship for the year 2009-10.
    7. Gurumoorthy and Mahalakshmi of IVth year got Economic Means scholarship.

    Inplant training attended by students (2017-18)

    Name of the student

    Name of the company

    Department/ Field/ Topic

    Period

    Adith B

    Lifeteck training and research centre

    Animal tissue culture

    8-12-17 to
    15-12-17

    Akash K

    Eswari Diagnostic Centre

    Techniques

    11-12-17 to
    17-12-17

    Akash K

    Kawan Pharma

    Pharmaceuticals And Microbiology

    8-12-17 to
    9-12-17

    Akshatha G

    SIMS hospital, Vadapalani

    Laboratory

    27-11-17 to
    10-12-17

    Anusha K

    The Arya vaidya Pharmacy, Palakkad

    Manufacturing sector

    28-11-17 to
    01-12-17

    Aswanth Harish M

    Aristrogene bioscience, Bangalore

    Immunotechiniques

    27-11-17 to
    01-12-17

    Aswanth Harish M

    Kawan Pharma

    Pharmaceutical & microbiology

    8-12-17 to
    9-12-17

    Bharathi V

    Aavin, Vellore

    Dairy section

    11-12-17 to
    15-12-17

    Emayappavai T

    Aavin, Vellore

    Dairy section

    11-12-17 to
    15-12-17

    Hamsavarshini R

    Apex biotechnology training and research institute

    Food Biotechnology

    11-12-17 to
    16-12-17

    Hari Krishnan B

    Lifeteck training and research centre

    Animal tissue culture

    08-12-17 to
    15-12-17

    Indira Nachammai Ct

    Lifeteck training and research centre

    Animal tissue Culture

    08-12-17 to
    15-12-17

    Manju Sri M

    Pfizer,sipcot, sriperumbudur

    Microbiology

    06-12-17 to
    21-12-17

    Mathu Mithra P

    Aavin Tiruneveli

    Dairy section

    13-12-17 to
    20-12-17

    Pavithra H S

    Apex biotechnology training and research institute

    Food Biotechnology

    11-12-17 to
    16-12-17

    Pooja G

    Apex biotechnology training and research institute

    Food Biotechnology

    11-12-17 to
    16-12-17

    Praveen Kumar T P

    Hospira health care, Pfizer

    Quality Assurance

    06-12-17 to
    15-12-17

    Priyadharshini R

    Aavin,vellore

    Milk and dairy products processing

    05-12-17 to
    12-12-17

    Ranjith K

    Aavin, Vellore

    Dairy section

    11-12-17 to
    15-12-17

    Ravi Shankar   G

    Kawan Pharma

    Pharmaceuticals
    & microbiology

    8-12-17
    9-12-17

    Risha V

    Uniq Technologies, T.Nagar

    Biomedical

    28-11-17 to
    30-11-17

    Santhosh S

    Aristogene Biosciences, Bangalore

    Immunotechniques

    27-11-17 to
    01-12-17

    Santhosh S

    Kawan Pharma

    Pharmaceuticals &  microbiology

    8-12-17 to
    9-12-17

    Saravanakumar A

    Kawan Pharma

    Pharmaceuticals
    & microbiology

    8-12-17 to
    9-12-17

    Sivagami N

    Hospira health care, Pfizer

    Microbiology

    06-12-17 to
    21-12-17

    Sudeepthi N

    VEE CARE hospitals

    Techniques

    08-12-17 to
    15-12-17

    Sudeepthi N

    Aaranya Biosciences

    Techniques

    27-11-17 to
    01-12-17

    Sudharshan S

    Lifeteck training and research centre

    Animal tissue culture

    08-12-17 to
    15-12-17

    Suhitha Muppala

    Lifeteck training and research center

    Immunotechiniques

    08-12-17 to
    15-12-17

    Suvanshi A

    SIMS hospital, vadapalani

    Hematology, Microbiology, Biochemistry

    27-11-17 to
    10-12-17

    Timothy Victor V

    Kawan Pharma

    Pharmaceuticals
    & microbiology

    8-12-17 to
    9-12-17

    Umayaval S

    Hospira health care, Pfizer

    Microbiology

    06-12-17 to
    21-12-17

    Valle N

    Hospira health care, Pfizer

    Microbiology

    06-12-17 to
    21-12-17

    Vimala K

    Apex biotechnology training and research institute

    Food Biotechnology

    11-12-17 to
    16-12-17

    Yashini   K

    Aaranya biosciences

    Microbiology

    27-11-17 to
    1-12-17

    Aishwarya Thyagarajan

    CSIR-CLRI

    EFFLUENT TREATMENT

    16/ 11/ 17 – 8/12/17

    Aparna Madan

    Apollo diagnostics

    LAB TECHNIQUES

    1/12/17 - 15/12/17

    Swetha.C.M

    Apollo diagnostics

    LAB TECHNIQUES

    /12/17 - 15/12/17

    Ishvaria. S

    CMC

    GENETICS

    11/12/17 -16/12/17

    Jayasri.J

    Subramaniya siva sugar factory

    FOOD TECH

    20/11/17 -30/11/17

    Karthikeyan K R

    Perkin elmer

    NEONATAL

    29/11/17-12/12/17

    Lakshmi.S

    CSIR-CLRI

    NANOBIOTECHNOLOGY/ PROTEOMICS

    16/11/17- 7/12/17

    Lavanya.J

    CSIR-CLRI

    NANOBIOTECHNOLOGY/ PROTEOMICS

    16/11/17-7/12/17

    Lokapriya. D

    Lifecell

    ALL DEPARTMENTS

    16/11/17- 1/12/17

    Mahalakshmi.V

    Csir-clri

    NANOBIOTECHNOLOGY/ PROTEOMICS

    16/11/17- 1/12/17

    Nivethitha Srinivaas

    Pfizer

    QUALITY ASSURANCE

    20/11/17- 8/12/17

    Ramya.S

    Aavin

    FOOD TECH

    11/12/17- 16/12/17

    Sankari.M

    Aavin

    FOOD TECH

    11/12/17- 16/12/17

    Selva Sundari.M

    Aavin

    FOOD TECH

    11/12/17- 16/12/17

    Sruthi.R

    CSIR-CLRI

    NANOBIOTECHNOLOGY/ PROTEOMICS

    16/9/17- 7/12/17

    Suvedha.K

    CSIR-CLRI

    NANOBIOTECHNOLOGY/ PROTEOMICS

    16/9/17- 7/12/17

    Inplant training attended by students (2016-17)

    Name

    Title/Topic

    Venue

    Date

    Aishwarya Thyagarajan

    Enzyme technology

    Apex biotech pvt ltd, Guindy

    01-06-2017 to 12-06-2017

    R.Bavadharini

    Testing the food,water,soil and pharma samples

    Tamilnadu test house pvt ltd, Vanagaram

    09-06-2017 to 19-06-2017

    C.M.Swetha

    Quality testing of food

    Regional agmark laboratory ,Rajaji bhavan

    27-06-2017 to 30-06-2017

    N.Hamsikha

    Studies on growth of chlorella in different domestic waste water, utilizing carbon dioxide

    AMM Murugappa Chettiar research centre

    05-06-2017 to 30-06-2017

    Ishvarya Nrayanan

    Studies on growth of chlorella in different domestic waste water, utilizing carbon dioxide

    AMM Murugappa Chettiar research centre

    05-06-2017 to 30-06-2017

    Jayasri.J

    Enzyme technology

    Apex biotech pvt ltd,Guindy

    05-06-2017 to 15-06-2017

    Shreya Ramesh

    Flavoring and fragrances deevelopment

    Symrise India

    01-06-2017  to 30-06-2017

    Prianka.M

    Plasmid isolation and transformation

    Bioklone pvt ltd

    05-06-2017 to 11-06-2017

    Nivethitha Srinivaas

    Plasmid isolation and transformation

    Bioklone pvt ltd

    05-06-2017 to 11-06-2017

    Meena.A

    Animal cell culture techniques

    Bioklone pvt ltd

    15-06-2017 to 26-06-2017

    V.Mahalakshmi

    Enzyme technology

    Apex biotech pvt ltd,Guindy

    01-06-2017 to 12-06-2017

    S.Subasree

    Enzyme technology

    Apex biotech pvt ltd,Guindy

    01-06-2017 to 12-06-2017

    V.Sai Harshini

    Spark and Eva

    Ashok Leyland,Chennai

    05-06-2017 to 23-06-2017

    Selva Sundari.M

    Quality testing of food

    Regional agmark laboratory, Rajaji bhavan

    27-06-2017 to 30-06-2017

    Sankari .M

    Quality testing of food

    Regional agmark laboratory, Rajaji bhavan

    27-06-2017 to 30-06-2017

    Ramya.S

    Quality testing of food

    Regional agmark laboratory, Rajaji bhavan

    27-06-2017 to 30-06-2017

    Saravana Priya.S

    Quality testing of food

    Regional agmark laboratory, Rajaji bhavan

    27-06-2017 to 30-06-2017

    Ashwin.N

    Molecular biology

    PSGIMSFR CMMT,Coimbatore

    05-06-2017 to 17-06-2017

     

    Name of the student

    Category

    Name of the company

    Department/ Field/Area/ Topic

    Duration

    Aishwaryalakshmi V

    In-plant training

    Rohini Food products
    No.7, Duraisamy Street,
    Netaji Street Cross,
    Ponniamman Medu,
    Chennai - 600 110

    Manufacturing of Jams, Fruit squashes, Non fruit syrups and tomato sauce.

    25-08-16
    &
    12-10-16

    1. Karthick M
    2. Manoj Krishna M
    3. Veveeyan S

    Mini project

    Apex Biotechnology Training and Research Institute
    TS. 89, Parthasarathy street,
    Thiru Vi Ka Industrial Estate Ekkaduthangal, Guindy,
    Chennai - 600 032

    Animal Tissue Culture

    15 days
    02-12-16
    to
    28-12-16

    1. Harini R
    2. Sivapriya K
    3. Hemachandrika S

    In-plant training

    Plant Tissue Culture

    15 days
    23-11-16
    to
    09-12-16

    Aishwarya P

    In-plant training

    Food processing

    15 days
    23-11-16
    to
    09-12-16

    Samyuktha D

    In-plant training

    Herbal biotechnology

    6 days
    24-12-16
    To
    30-12-16

    1. Hitesh G P
    2. Nandita R

    Internship

    Biolim Centre for Science and Technology
    No, 159/385, Ground Floor, Konnur High Road, Chennai- 600 023

    Extremoenzymes

    30 days

    1. Pooja M
    2. Varsha Bhaskar

    Internship

    Central Leather Research Institute (CLRI), Adayar, Chennai- 600 020

    Studies on the Physico- Chemical characteristic of modified seaweed Kappaphycus alvarezii - Collagen membranes for biomedical applications

    45 days
    29-11-2016
    to
    12-01-2017

    1. Dharshini S
    2. Mangaiyarkarasi S
    3. Aishwaryalakshmi V

    Internship

    Preparation of scaffolds from Biopolymers

    15 days
    23-11-2016
    to
    08-12-2016

    1. Darun S R
    2. Charulatha S

    In-plant training

    Sri Ramachandra University
    No 1, Porur,
    Chennai- 600 116

    Karyotyping

    15 days

    Darun S R

    Hands on training

    Bioline Laboratory
    41, Velachery Main Road, Mahalakshmi Nagar, East Thambaram, Chennai- 600 073

    Microbiology, Hematology, Serology.

    10 days
    05-12-16
    to
    14-12-16

    Devapriya S

    In-plant training

    Novaid Systems
    177, V Main Road,
    Chamarajpet, Bangalore- 560 018

     

    9 days
    12-12-16
    to
    20-12-16

    Lokapriya. D

    Inplant Training

    Bioklone biotech pvt. Ltd, siruseri

    Production of polyclonal antibodies from rebbit and mice, animal cell culture techniques

    7 days
    26-12-2016 to 02-01-2017

    Aishwarya Thiyagarajan

    Inplant Training

    Bioklone biotech pvt. Ltd, siruseri

    Production of polyclonal antibodies from rebbit and mice, animal cell culture techniques

    10 days
    01-12-2016 to 10-12-2016

    Hamsika.M

    Inplant Training

    Hospira healthcare pvt. Ltd, t.nagar, chennai

    Quality control

    9 days
    14-12-2016 to 22-12-2016

    C. Shreya Ramesh

    Inplant Training

    Scientific food testing services pvt. Ltd, anna nagar west, chennai

    Food microbiology
    Laboratory

    11 days
    25-12-2016 to 03-01-2017

    Inplant Training

    Kanchi kamakoti childs trust hospital, nungambakkam, chennai

    Microbiology
    Laboratory

    13 days
    12-12-2016 to 24-12-2016

    1. N.K.Ishwarya
    2. Aparna madan

    Inplant Training

    Kanchi kamakoti childs trust hospital, nungambakkam, chennai

    Microbiology lab

    13 days
    12-12-2016 to 24-12-2016

    Inplant Training

    Kanchi kamakoti childs trust hospital, nungambakkam, chennai

    Microbiology lab

    13 days
    12-12-2016 to 24-12-2016

    Selva sundari. M

    Inplant Training

    Adyar cancer institute, chennai

    Electron microscopy

    6 days
    19-12-2016 to 24-12-2016

    Ramya. S

    Inplant Training

    Adyar cancer institute, chennai

    Electron microscopy

    6 days
    19-12-2016 to 24-12-2016

    Sankari. M

    Inplant Training

    Adyar cancer institute, chennai

    Electron microscopy

    6 days
    19-12-2016 to 24-12-2016

    Saravana priya. S

    Inplant Training

    Adyar cancer institute, chennai

    Electron microscopy

    6 days
    19-12-2016 to 24-12-2016

    Sruthi.R

    Inplant Training

    Kanchi kamakoti childs trust hospital, nungambakkam, chennai

    Microbiology lab

    13 days
    12-12-2016 to 24-12-2016

    C.M.Swetha

    Inplant Training

    Adyar cancer institute, chennai

    Electron microscopy

    6 days
    19-12-2016 to 24-12-2016

     

    Name of the student

    Category

    Name of the company

    Department/ Field/Area/ Topic

    Duration

    1. Srijayanth
    2. Anirudh C.V

    Internship

    United Breweries, Mysore

    Food technology

    17/6/16-
    2/7/16

    1. Rammya K.K
    2. Sona
    3. Sowmya Krishnakumar

    Internship

    Lotte India. Pvt.Ltd

    Food technology

    16/6/16 -
    23/7/16

    1. Nivedita.J

    Internship

    SIMS Hospital,chennai

    Histopathology lab

    15/6/16 -
    4/7/16

    1. Priyadarshini T.S

    Training

    SVCE, Sripermbudur

    Recombinant protein purification

    20/6/16-
    24/6/16

    1. Pooja smruthi K

    Internship

    Apollo Hospitals, Chennai

    Microbiology

    15/06/2016- 15/07/2016

    1. Gayatri S

    Internship

    IIT Delhi

    Plant Genomics

    1/7/2016-

    1. Anirudh S
    2. Kaviya S

    Inplant
    Training

    Kaleeswari Refinery Pvt Ltd
    5, Mambakkam Road, Vengaivasal, Chennai,
    Tamil Nadu-600073

    Oil Production and Packaging

    5 days
    (25-06-16 to
    29-06-16)

    1. Nanditha R
    2. Hitesh GP

    Inplant Training

    Apex biotechnology Training and Research Institute
    TS. 89, Parthasarathy street, Thiru Vi Ka Industrial Estate Ekkaduthangal, Guindy, Chennai, Tamil Nadu -600032

    Enzyme Technology

    7 days
    (20-06-16 to
    28-06-16)

    1. Praveena S
    2. Aishwarya P

    Inplant Training

    Acme Progen Biotech
    ( India ) Pvt Ltd
    260G, Ram Square,
    2nd Floor, Advaitha Ashram Road, Balaji Nagar, salem
    Tamilnadu - 636004

    Isolation and Amplification of DNA

    7 days
    (18-06-16 to
    24-06-16)

    1. Jayashree B

    Inplant
    Training

    Hatsun Dairy Industry Pvt Ltd
    Thimmasamudram village,
    Near white gate, kanchipuram,
    Tamil Nadu -631501

    Milk Processing and Milk Powder Preparation

    6 days
    (24-06-16 to
    30-06-16)

    1. Pooja Shree R
    2. Meenaakshe RP

    Internship

    Baba Clinical and Genomic Research Centre
    TICEL Bio park II BTCIF, 1st floor, NO.5, CSIR Road, Taramani, Chennai,
    Tamil Nadu- 600113

    Cell Culure Techniques

    10 days (20-06-16 to
    30-06-16)

    1. Aishwaryalakshmi V
    2. Mangaiyarkarasi S

    Inplant Training

    Aavin Central Dairy, Tamilnadu Co-operative Milk Producers Federation Ltd
    Aavin Illam, Madhavaram Milk Colony, Chennai,
    Tamil Nadu – 600051

    Milk Processing and Milk Powder Preparation

    4 days
    (30-06-16 to
    03-06-16)

    1. Sonia KP

    Inplant Training

    Stanley Medical College
    305 OSH Road,
    Royapuram, Chennai,
    Tamil Nadu -600001

    Pharmacology

    15 days (19-06-16 to
    02-07-16)

    1. Mythreyi NR

    Inplant Training

    Enzene Biosciences
    Ring Road, Chandra Layout Extension II Stage, Peenya, Bengaluru, Karnataka -560058

    r-DNA Technology

    11 days
    (20-06-16 to
    30-06-16)

    1. Devapriya S

    Inplant Training

    Sterile Gene Life Sciences Pvt Ltd
    45,Main Road, MangalamVillage,
    Villianur Commune, Pondicherry-605110

    Manufacturing of Medicines

    7 days (22-06-16 to
    28-06-16)

    1. Charulatha S
    2. Dharshini S

    Inplant Training

    Aavin Milk industry
    Sathuvachari, Vellore,
    Tamil Nadu- 632009

    Milk Processing and Milk Powder Preparation

    5 days
    (21-06-16 to
    25-06-16)

    1. Darun S
    2. Karthick M
    3. Ramit B
    4. Priyadharshini V
    5. Prassana Kumar SB
    6. Yashaswini J

    Short Term Training

    Sri Venkateswara College of Engineering
    No.3, Pennalur, Sriperumbudur Taluk, Tamil Nadu - 602117

    Recombinant Protein Production & Purification

    5 days
    (20-06-16 to
    24-06-16)

    1. Harini R
    2. Kushmitha K
    3. Sivapriya S
    4. Varsha Bhaskar

    Inplant Training

    Biozone Research Pvt Ltd
    Poes Road, Poes Garden, Teynampet, Chennai,
    Tamil Nadu -600018

    DNA Barcoding

    7 days (16-06-16
    to
    23-06-16)

    1. Harini Subbiah
    2. Azhagammal SC
    3. AditiValecha
    4. Manoj Krishna M
    5. Asvika Rajkumar

    Inplant Training

    Biozone Research Pvt Ltd
    Poes Road, Poes Garden, Teynampet, Chennai,
    Tamil Nadu -600018

    r-DNA Technology

    6 days
    (20-06-16 to
    25-06-16)

    1. Samyuktha D

    Inplant Training

    Biozone Research Pvt Ltd
    Poes Road, Poes Garden, Teynampet, Chennai,
    Tamil Nadu -600018

    PCR and DNA Finger Printing

    6 days (23-06-16 to
    28-06-16)

     

    Batch

    Student Name

    Title, techniques

    Complete Address of the Training Organisation

    Date

    Number of Days

    2014-2018 Anirudh S
    Kaviya S
    Oil Production and Packaging Kaleeswari Refinery Pvt Ltd 5, Mambakkam Road, Vengaivasal, Chennai, Tamil Nadu-600073 25-06-16 to
    29-06-16
    5 days
    2014-2018 Nanditha R
    Hitesh GP
    Enzyme Technology Apex biotechnology Training and Research Institute
    TS. 89, Parthasarathy street, Thiru Vi Ka Industrial Estate Ekkaduthangal, Guindy, Chennai, Tamil Nadu -600032
    20-06-16 to
    28-06-16
    7 days
    2014-2018 Praveena S
    Aishwarya P
    Isolation and Amplification of DNA Acme Progen Biotech
    ( India ) Pvt Ltd
    260G, Ram Square,
    2nd Floor, Advaitha Ashram Road, Balaji Nagar, salem
    Tamilnadu - 636004
    18-06-16 to
    24-06-16
    7 days
    2014-2018 Jayashree B Milk Processing and Milk Powder Preparation Hatsun Dairy Industry Pvt Ltd
    Thimmasamudram village,
    Near white gate, kanchipuram, Tamil Nadu -631501
    24-06-16 to
    30-06-16
    6 days
    2014-2018 Pooja Shree R
    Meenaakshe RP
    Cell Culure Techniques Baba Clinical and Genomic Research Centre TICEL Bio park II BTCIF, 1st floor, NO.5, CSIR Road, Taramani, Chennai, Tamil Nadu- 600113 20-06-16 to
    30-06-16
    10 days
    2014-2018 Aishwaryalakshmi V
    Mangaiyarkarasi S
    Milk Processing and Milk Powder Preparation Aavin Central Dairy, Tamilnadu Co-operative Milk Producers Federation Ltd
    Aavin Illam, Madhavaram Milk Colony, Chennai, Tamil Nadu – 600051
    30-06-16 to
    03-06-16
    4 days
    2014-2018 Sonia KP Pharmacology Stanley Medical College 305 OSH Road, Royapuram, Chennai, Tamil Nadu -600001 19-06-16 to
    02-07-16
    15 days
    2014-2018 Mythreyi NR r-DNA Technology Enzene Biosciences Ring Road, Chandra Layout Extension II Stage, Peenya, Bengaluru, Karnataka -560058 20-06-16 to
    30-06-16
    11 days
    2014-2018 Devapriya S Manufacturing of Medicines Sterile Gene Life Sciences Pvt Ltd
    45,Main Road, MangalamVillage,
    Villianur Commune, Pondicherry-605110
    22-06-16 to
    28-06-16
    7 days
    2014-2018 Charulatha S
    Dharshini S
    Milk Processing and Milk Powder Preparation Aavin Milk industry Sathuvachari, Vellore, Tamil Nadu- 632009 21-06-16 to
    25-06-16
    5 days
    2014-2018 Darun S
    Karthick M
    Ramit B
    Priyadharshini V
    Prassana Kumar SB
    Yashaswini J
    Recombinant Protein Production & Purification Sri Venkateswara College of Engineering
    No.3, Pennalur, Sriperumbudur Taluk, Tamil Nadu - 602117
    20-06-16 to
    24-06-16
    5 days
    2014-2018 Harini R
    Kushmitha K
    Sivapriya S
    Varsha Bhaskar
    DNA Barcoding Biozone Research Pvt Ltd Poes Road, Poes Garden, Teynampet, Chennai, Tamil Nadu -600018 16-06-16
    to
    23-06-16
    7 days
    2014-2018 Harini Subbiah
    Azhagammal SC
    AditiValecha
    Manoj Krishna M
    Asvika Rajkumar
    r-DNA Technology Biozone Research Pvt Ltd Poes Road, Poes Garden, Teynampet, Chennai, Tamil Nadu -600018 20-06-16 to
    25-06-16
    6 days
    2014-2018 Samyuktha D PCR and DNA Finger Printing Biozone Research Pvt Ltd Poes Road, Poes Garden, Teynampet, Chennai, Tamil Nadu -600018 23-06-16 to
    28-06-16
    6 days

     

    S.No

    Name of the student

    Category

    Name of the company

    Department/ Field/Area/ Topic

    Duration

    1.

    1. Srijayanth
    2. Anirudh C.V

    Internship

    United Breweries, Mysore

    Food technology

    17/6/16-
    2/7/16

    2.

    1. Rammya K.K
    2. Sona
    3. Sowmya Krishnakumar

    Internship

    Lotte India. Pvt.Ltd

    Food technology

    16/6/16 -
    23/7/16

    3.

    1. Nivedita.J

    Internship

    SIMS Hospital,chennai

    Histopathology lab

    15/6/16 -
    4/7/16

    4.

    1. Priyadarshini T.S

    Training

    SVCE, Sripermbudur

    Recombinant protein purification

    20/6/16-
    24/6/16

    5.

    1. Pooja smruthi K

    Internship

    Apollo Hospitals, Chennai

    Microbiology

    15/06/2016- 15/07/2016

    6.

    1. Gayatri S

    Internship

    IIT Delhi

    Plant Genomics

    1/7/2016-

    7.

    1. Anirudh S
    2. Kaviya S

    Inplant
    Training

    Kaleeswari Refinery Pvt Ltd
    5, Mambakkam Road, Vengaivasal, Chennai,
    Tamil Nadu-600073

    Oil Production and Packaging

    5 days
    (25-06-16 to
    29-06-16)

    8.

    1. Nanditha R
    2. Hitesh GP

    Inplant Training

    Apex biotechnology Training and Research Institute
    TS. 89, Parthasarathy street, Thiru Vi Ka Industrial Estate Ekkaduthangal, Guindy, Chennai, Tamil Nadu -600032

    Enzyme Technology

    7 days
    (20-06-16 to
    28-06-16)

    9.

    1. Praveena S
    2. Aishwarya P

    Inplant Training

    Acme Progen Biotech
    ( India ) Pvt Ltd
    260G, Ram Square,
    2nd Floor, Advaitha Ashram Road, Balaji Nagar, salem
    Tamilnadu - 636004

    Isolation and Amplification of DNA

    7 days
    (18-06-16 to
    24-06-16)

    10.

    1. Jayashree B

    Inplant
    Training

    Hatsun Dairy Industry Pvt Ltd
    Thimmasamudram village,
    Near white gate, kanchipuram,
    Tamil Nadu -631501

    Milk Processing and Milk Powder Preparation

    6 days
    (24-06-16 to
    30-06-16)

    11.

    1. Pooja Shree R
    2. Meenaakshe RP

    Internship

    Baba Clinical and Genomic Research Centre
    TICEL Bio park II BTCIF, 1st floor, NO.5, CSIR Road, Taramani, Chennai,
    Tamil Nadu- 600113

    Cell Culure Techniques

    10 days (20-06-16 to
    30-06-16)

    12.

    1. Aishwaryalakshmi V
    2. Mangaiyarkarasi S

    Inplant Training

    Aavin Central Dairy, Tamilnadu Co-operative Milk Producers Federation Ltd
    Aavin Illam, Madhavaram Milk Colony, Chennai,
    Tamil Nadu – 600051

    Milk Processing and Milk Powder Preparation

    4 days
    (30-06-16 to
    03-06-16)

    13.

    Sonia KP

    Inplant Training

    Stanley Medical College
    305 OSH Road,
    Royapuram, Chennai,
    Tamil Nadu -600001

    Pharmacology

    15 days (19-06-16 to
    02-07-16)

    14.

    Mythreyi NR

    Inplant Training

    Enzene Biosciences
    Ring Road, Chandra Layout Extension II Stage, Peenya, Bengaluru, Karnataka -560058

    r-DNA Technology

    11 days
    (20-06-16 to
    30-06-16)

    15.

    Devapriya S

    Inplant Training

    Sterile Gene Life Sciences Pvt Ltd
    45,Main Road, MangalamVillage,
    Villianur Commune, Pondicherry-605110

    Manufacturing of Medicines

    7 days (22-06-16 to
    28-06-16)

    16.

    1. Charulatha S
    2. Dharshini S

    Inplant Training

    Aavin Milk industry
    Sathuvachari, Vellore,
    Tamil Nadu- 632009

    Milk Processing and Milk Powder Preparation

    5 days
    (21-06-16 to
    25-06-16)

    17.

    1. Darun S
    2. Karthick M
    3. Ramit B
    4. Priyadharshini V
    5. Prassana Kumar SB
    6. Yashaswini J

    Short Term Training

    Sri Venkateswara College of Engineering
    No.3, Pennalur, Sriperumbudur Taluk, Tamil Nadu - 602117

    Recombinant Protein Production & Purification

    5 days
    (20-06-16 to
    24-06-16)

    18.

    1. Harini R
    2. Kushmitha K
    3. Sivapriya S
    4. Varsha Bhaskar

    Inplant Training

    Biozone Research Pvt Ltd
    Poes Road, Poes Garden, Teynampet, Chennai,
    Tamil Nadu -600018

    DNA Barcoding

    7 days (16-06-16
    to
    23-06-16)

    19.

    1. Harini Subbiah
    2. Azhagammal SC
    3. AditiValecha
    4. Manoj Krishna M
    5. Asvika Rajkumar

    Inplant Training

    Biozone Research Pvt Ltd
    Poes Road, Poes Garden, Teynampet, Chennai,
    Tamil Nadu -600018

    r-DNA Technology

    6 days
    (20-06-16 to
    25-06-16)

    20.

    Samyuktha D

    Inplant Training

    Biozone Research Pvt Ltd
    Poes Road, Poes Garden, Teynampet, Chennai,
    Tamil Nadu -600018

    PCR and DNA Finger Printing

    6 days (23-06-16 to
    28-06-16)

     

    Inplant training attended by students (2015-16)

    Name of the student

    Category

    Name of the company

    Department/ Field/Area/ Topic

    Duration

    1. Kaviya G
    2. Poorvisha T
    3. Sowbhagyalakshmi S
    4. Srinidhi R
    5. Yamini Swetha N

    Inplant training

    TTK Health care Ltd, 5, Old trunk road, Pallavaram, Chennai 600 086.

    Applications of Microbiological Techniques in Pharma Industry.

    5days

    (25-01-16 to
    29-01-16)

    1. Harini Subbiah

    Inplant training

    BioZone
    2/54, Poes road, Poes Garden, Teynampet, Chennai, 600018.

    Basics of Bioinformatics

    5 days

    1. Mamta Nv
    2. Swetha S Narayanan
    3. Yashaswini J

    Internship training

    Apex Biotechnology Training and Research Institute.
    TS. 89, Parthasarathy street, Thiru Vi Ka Industrial Estate Ekkaduthangal, Guindy, Chennai 600 032.

    Microbial and Molecular Techniques

    15 days

    (14-12-15 to
    28-12-15 and
    27-01-16 to
    30-01-16)

    1. Ramit B

    Mini Project

    United Breweries limited, Thandya Industrial Area, Nanjangud Taluk, Mysore- 571 301.

    Reduction of Mixed Liquor Suspended Solids in the Aeration Tank of Effluent Treatment Plant

    7 days

    (10-01-16 to
    16-01-16)

    1. Meenaakshee RP
    2. Prassana Kumar
    3. Priya Dharshini

    Inplant Training

    Biotechnology Core Instrumentation Facility, TICEL Biopark-II, #5, CSIR road, Taramani, Chennai 600113.

    Microbial Nucleic Acid Quantification

    5 days

    (17-12-15 to
    26-12-15)

    1. Devapriya S

    Workshop,
    Lab training and Lectures.

    School of Engineering and Physical Sciences,Heriot-Watt University UK.

    Tissue Heterogeneity

    5days

    (06-12-15 to
    14-12-15)

    1. Karthick M

    Inplant training

    Bioklone Biotech
    Private Limited
    Plot No. 14 and 15 Golden Jubliee Biotech Park (Inside SIPCOT IT Park) Siruseri, Navalur P.O. Chennai- 603 103

    Bacterial Transformation & Plasmid Isolation

    5 days
    (24-12-15 to
    30-12-15)

    1. Anirudh S
    2. Harini R
    3. Hema Chandrika S
    4. Hitesh G P
    5. Kavya S
    6. Nanditha R
    7. Praveena S

    Inplant Training

    Bioklone Biotech
    Private Limited
    Plot No. 14 and 15 Golden Jubliee Biotech Park (Inside SIPCOT IT Park) Siruseri, Navalur P.O. Chennai- 603 103

    Bacterial Transformation & Plasmid Isolation

    6 days

    (23-12-15 to
    30-12-15)

    1. Hitesh GP
    2. Karthick M
    3. Manoj Krishna M
    4. Veveeyan TS

    Industrial Internship

    Genewin Biotech
    No. 820/9A, Bangalore Highway, NH-7, peranapalli post, Hosur- 635 109

    Plant Tissue Culture and Molecular Biology Techniques

    9 days

    (10-12-15 to
    19-12-15)

    1. Aditi Velacha
    2. Azhagammal SC
    3. Manoj Krishna M

    Internship Training

    HITECH Diagnostic Centre 1, Millers Road, Kilpauk, Chennai 600010

    Serology, Microbiology, Molecular BIOLOGY, Immunology.

    7 days
    (24-12-15 to
    31-12-15)

     

    Batch

    Student Name

    Title, techniques

    Complete Address of the Training Organisation

    Date

    Number of Days

    2014-2018

    Asvika S

    Charulatha S

    Molecular Toxicology BioLim Centre for Science & Technology, Chennai.

    10-06-15 to 30-06-15

    21 days
    2014-2018 Pooja M Nucleic acid extraction, electrophoresis, PCR Baba Clinic & Genomic research centre, Chennai 16-06-15 to 23-06-15 6 days
    2014-2018 Ramit B Studying the effects of pH on the the growth of brewing yeast & Reduction of mixed liquor suspended solids in the aeration tank of the ETP United Breweries, Nanjangud, Mysore 11-06-15 to 23-06-15 13 days
    2014-2018

    Sneha M

    Swetha S

    Yashaswini J

    Bacterial transformation & plasmid isolation Bioklone Biotech Pvt. Ltd, Chennai. 08-06-15 to
    13-06-15
    6 days

    Inplant training attended by students (2014-15)

    Name of the student

    Category

    Name of the company

    Department/ Field/Area/ Topic

    Duration

    1. Akshaya.R
    2. Subhasree.S
    3. Rashmi Prasath

    Internship

    Bioklone Biotech Pvt Ltd

    Comparison of growth rate and antibody secretion between Hybridoma Grown In Different Growth Media

    16.12.2014 to 31.12.2014

    1. Ramya.E
    2. Arthi.S.D
    3. Jayashnakarie.M
    4. Preethi.S
    5. Nandini.R
    6. Nayagar Deepika.P
    7. Shradha Rao

    Internship

    Cancer Institute, Adyar

    Principles and biological applications of transmission electron microscope

    5.01.2015 to 10.01.2015

    1. Ezhilarasi.U
    2. Madhumita.B
    3. Harini.S
    4. Lavanya.M

    Internship

    Sri Ramachandra Medical College, Porur

    Cytogenetic Diagnosis of Syndromes

    22.12.2014 to 05.01.2015

    1. Kalyani.E

    15.12.2014 to 21.12.2014

    1. Shyam Shankar

    Internship

    BIOLIM

    Fermentation Technology

    02.01.2015 to 06.01.2015

    1. Hannah Sharon George

    08.12.2014 to 16.12.2014

    1. Radhesh Krishna.R
    2. Aswin Raj

    Internship

    Geomarine Biotechnologies Research Institute, Valasaravakkam

    Enzyme Technology And Workshop On Probiotics

    18.12.2014 to 30.12.2014

    1. Divya.R

    Internship

    Gloris Biomed Research Centre

    Plant Chemical Science And Enzyme Technology

    08.12.2014 to 22.12.2014

    1. Vedanagavalli.B
    2. Sagana Mariambi

    Internship

    Vijaya Health Centre, Vadapalani

    Haematology, Serology, Clinical Pathology Principles And Lab Equipments

    15.12.2014 to 20.12.2014

    Sai Nandhini.S

    Internship

    Biozone Research Technologies, Teynampet

    Molecular Epidemiology

    20.12.2014 to 28.12.2014

    1. Ranitha.P
    2. Vishnupriya.N
    3. Jayasupriya.S
    4. Rajalakshmi.B

    Internship

    Marina Labs, Nerkundram

    Bionanotechnology

    08.12.2014 to 17.12.2014

    K.Swetha

    Internship

    Bhagwan Mahaveer Eye Hospital

    Eye Testing Examination And Treatment

    15.12.2014 to 19.12.2014

    Swetha Nandakumar

    Internship

    Central Leather Research Institute (CLRI), Chennai

    Upstream Fermentation Process Like Media And Fermenter, Trypsinization, Electrospinning, Fibrillation, Culturing

    16.12.2014 to 31.12.2014.

    1. Roshini. L
    2. Sheela Priya S

    Internship

    Saint-Gobain Glass India Ltd

    Environmental Biotechnology

    26.12.14 to
    31.12.14

    Nivedita.J

    Internship

    Shri Mitra Consultancy

    Cosmetic Formulations, Process Solutions, Quality Assurance, Quality Control

    26.12.2014 to 31.12.2014.

    Hariharan.S

    Internship

    E.I.D Parry India Limited

    Biotechnology

    18/12/2014 to 27/12/2014

    1. Aniruddan
    2. Srijayanth
    3. Aswath

    Internship

    Rom Vijay Biotech Pvt.Ltd

    Production And Quality Control of Bio fertilizers And Bio pesticides

    15.12.2014 to 19.12.2014

     

    Batch

    Student Name

    Title, techniques

    Place

    Guided by

    Complete Address of the Training Organisation

    Date

    Number of Days

     

    Stipend
    Amount

    2011-2015 

    Shruthi Mohan

    Cell culture, mammalian cell transfection, western blotting, FACS

    Rajiv Gandhi centre for Biotechnology

    Dr. T.R. Santhosh Kumar,
    Scientist EII
    Apoptosis and Cell Signalling Group,
    Department of Molecular Medicine and Cancer Biology

    Rajiv Gandhi Centre for Biotechnology, thycaud P.O., Poojappura, Thiruvananthapuram-695014, Kerala

    9th june to 9th july, 2014

    30

    NA

    2011-2015  

    T.S. Saai Anugraha

    SNP Genotyping and Sequencing

    Rajiv Gandhi centre for Biotechnology

    Dr. T.R. Santhosh Kumar,
    Scientist F
    Human Molecular genetics Lab

    Rajiv Gandhi Centre for Biotechnology, thycaud P.O., Poojappura, Thiruvananthapuram-695014, Kerala

    11th june to 11th july, 2014

    30

    NA

    2011-2015  

    B.Sahana

    SNP Genotyping and Sequencing

    Rajiv Gandhi centre for Biotechnology

    Dr. T.R. Santhosh Kumar,
    Scientist F
    Human Molecular genetics Lab

    Rajiv Gandhi Centre for Biotechnology, thycaud P.O., Poojappura, Thiruvananthapuram-695014, Kerala

    11th june to 11th july, 2014

    30

    NA

    2011-2015  

    Madhumita.S

    Project Title: Eco-Friendly cutting Fluid Emulsions
    Techniques learnt: Particle size analysis, Zeta potential analsysis

    Indian Institute of Science

    Dr. Satish V. Kailas
    Professor
    Department of Mechanical Engineeering

    Indian Institute of Science
    Banaglore-560012

    9th June to 11th July, 2014

    33

    NA

    2011-2015  

    Gowri Narayani

    Protein Purification

    Pall Corporation

    Dr. Masilamani selladurai
    Chief Scientist
    Protein Purification

    Pall Corporation India Pvt Ltd
    6th floor , sumer plaza,
    CTS419 Marol, Maroshi road
    Andheri, Mumbai

    16th June to 11th July, 2014

    26

    NA

    2011-2015  

    Yamini R

    Microbial Techniques, Serological techniques

    St. Martha’s Hospital

    Dr. Ram Kumar
    (Microbiologist)

    St. Martha’s Hospital
    No.5, Nrupathunga Road,
    Bangalore-560 001.

    28th June to 4th July,2014

    5

    NA

    2011-2015  

    Krithika K

    Microbial Techniques, Serological techniques

    St. Martha’s Hospital

    Dr. Ram Kumar
    (Microbiologist)

    St. Martha’s Hospital
    No.5, Nrupathunga Road,
    Bangalore-560 001.

    28th June to 4th July,2014

    5

    NA

    2011-2015  

    Dhanya.R

    Quality Control – HPLC, GC

    Biocon, Bangalore

    Mrs. Rajeshwari. V

    Biocon Ltd, 20th km, Hosur Road, Bangalore

    2nd June to 11th July

    30

    Rs. 5000

    2011-2015  

    Roshini.B

    Techniques involved in ‘molecular oncology’

    Indian Institute of Technology Madras (IIT-M)

    Dr. Suresh Kumar Rayala (Molecular Oncology lab)

    Department of Biotechnology,
    Indian Institute of Technology Madras (IIT-M), Chennai

    16th May to 15th July,2014

     

    Rs. 10,000/2 Months

    2011-2015  

    Vasumathy Murali

    Trypsinization, Electrospinning, Fibrillation, Culturing

    CSIR-Central Leather Research Institute (CSIR-CLRI)

    Dr. Kiran
    (Biomaterials Laboratory)

    CSIR-Central Leather Research Institute, Guindy, Chennai

    6th June to 4th July

    1 month

    NA

    2011-2015  

    Meera.S

    Microbiological techniques, Antibiotic Resistance

    CSIR-Central Leather Research Institute (CSIR-CLRI)

    Dr.G.Sekaran
    (Environment Laboratory)

    CSIR-Central Leather Research Institute, Guindy, Chennai

    6th June to 4th July

    1 month

    NA

    2011-2015  

    Mrithula. S

    Characterization of waste water containing tannin

    CSIR-Central Leather Research Institute (CSIR-CLRI)

    Dr. Bala Kameswari
    (Environment Laboratory)

    CSIR-Central Leather Research Institute, Guindy, Chennai

    15th June to 15th July

    1 month

    NA

    Inplant training attended by students (2013-14)

    Batch Name Place Techniques No of days Training dates
    2012-2016

    Ezhilarasi.U

    Life Med Hospitals

    Clinical chemistry, Microbiology

    15 days

    3/6/14-20/6/14

    2012-2016

    Harini.S

    NTHRYS Lab, Hyderabad

    Stem Cell Transformations, Brief Focus on
    Transformation of Bone Marrow Stem Cells to Cardiomyocetes

    20 days

    13/6/14-2/7/14

    2012-2016

    Nishkala.A

    Medall Diagnostic Centre

    Hands on Training in Microbiology, Serology, Biochemistry, Haematology, Immunology and Clinical Pathology

    15 days

    3/6/14-20/6/14

    2012-2016

    Deepika Nayagar
    Nandini Raghuraman

    Medall Diagnostic Centre

    Hands on Training in Microbiology, Serology, Biochemistry, Haematology, Immunology and Clinical Pathology

    10 days

    9/6/14-19/6/14

    2012-2016

    Jegan Mohan.V.C

    Microlabs Ltd, Hosur

    Training on the Quality Control and Production process of Medicines

    3 days

    22/6/14-25/6/14

    2012-2016

    Krithika.M
    Sumana Venkat

    Madras University

    Nanobiotechnology

    1 month

    1/6/14-1/7/14

    2012-2016
    Jayasupriya.S Ranitha.P
    Vishnu Priya.N
    Dept. of Chemistry Pondicherry University,
    Pondicherry
    Production of Graphene Oxide from Graphite &
    Basic Tools in Bioinformatics
    10 days
    16/6/14-26/6/14
    2013-2017

    Shwetha Nandakumar Pooja Smruthi K

    Department Of Microbiology And Genetics, Apollo Hospitals, Chennai

    Bacteriology, Immunoserology, Genetics

    12 days

    19-6-2014 - 1-7-2014

    2013-2017

    Samudra S

    Plant Tissue Culture Lab & Molecular Biology Lab Rasi Seeds, Coimbatore

    Procedure Of Plant Tissue Culture, PCR, Isolation Of DNA

    5 days

    23-6-2014 - 27-6-2014

     

    Inplant training attended by students (2012-13)

    Student Name

    Title, techniques

    Place

    Complete Address of the Training Organisation

    Date

    Number of Days

    N. Shrinath

    Bioprocess and Downstream Process Techniques

    Department of Biotechnology , Sri Venkateswara College of Engineering

    Department of Biotechnology, Sri Venkateswara College of Engineering Pennalur, Sriperumbudur Pincode: 602105

    24th to 28th June, 2013

    5

    N. Shrinath

    Mutation screening

    Biozone Research Technologies

    Poes Rd, Subbarayan Nagar, Teynampet  Chennai, TN, Pincode: 600032
    Phone : 087 54 419050

    17th to 22nd June, 2013

    6

    N. Shrinath

    Biochemical, Microbiological analysis and Invitro Fertilisation

    Aakash Fertility centre and Hospital, Vadapalani

    No.10, 100 Feet Road, Opp. Hotel Ambika Empire, Vadapalani, Chennai - 600 026. Phone : 6513 3333, 6514 3333

    11th to 14th june,2013

    4

    G.Sangavi

    Mutation screening

    Biozone research technologies,teynampet

    Poes Rd, Subbarayan Nagar, Teynampet, Chennai, TN 600032

    13th to 21st june,2013

    7

    S.Geethaa

    Mutation screening

    Biozone research technologies,teynampet

    Poes Rd, Subbarayan Nagar, Teynampet, Chennai, TN 600032

    13th to 21st june,2013

    7

    R.Yamini

    Mutation screening

    Biozone research technologies,teynampet

    Poes Rd, Subbarayan Nagar, Teynampet, Chennai, TN 600032

    13th to 21st june,2013

    7

    K.krithika

    Mutation screening

    Biozone research technologies,teynampet

    Poes Rd, Subbarayan Nagar, Teynampet, Chennai, TN 600032

    13th to 21st june,2013

     

    7

     

    P.Shwetha

    Mutation screening

    Biozone research technologies,teynampet

    Poes Rd, Subbarayan Nagar, Teynampet, Chennai, TN 600032

    13th to 21st june,2013

    7

    C.Japhia

    Mutation screening

    Biozone research technologies,teynampet

    Poes Rd, Subbarayan Nagar, Teynampet, Chennai, TN 600032

    13th to 21st june,2013

    7

    Saai Anugraha.T.S

    Alkaptanuria and Pedigree analysis on Narikuravar Health Issues

    K.A.P.V Government Medical College ,Trichy

    Collector Office Rd  Tiruchirappalli, TN 620001
    Phone: 0431 240 1011

    13th to 27th june,2013

    15

     

    R.Dhanya

    Molecular Biology and Genetic Engineering Techniques

    Frontier lifeline hospital

    R 30 C, Ambattur Industrial Estate Road,, State Highway 112, T S Krishna Nagar, Mogappair, Tamil Nadu 600101

    10th to 28th june,2013

    19

    R.Akshaya

    Molecular Biology and Genetic Engineering Techniques

    Frontier lifeline hospital

    R 30 C, Ambattur Industrial Estate Road,, State Highway 112, T S Krishna Nagar, Mogappair, Tamil Nadu 600101

    10th to 28th june,2013

    19

    V.J.Poojitha

    Molecular Biology and Genetic Engineering Techniques

    Frontier lifeline hospital

    R 30 C, Ambattur Industrial Estate Road,, State Highway 112, T S Krishna Nagar, Mogappair, Tamil Nadu 600101

    10th to 28th june,2013

    19

    S.Subasree

    Molecular Biology and Genetic Engineering Techniques

    Frontier lifeline hospital

    R 30 C, Ambattur Industrial Estate Road,, State Highway 112, T S Krishna Nagar, Mogappair, Tamil Nadu 600101

    10th to 28th june,2013

    19

    Vasumathy Murali

    Stem Cell Culture

    Apollo speciality hospital

    Padma Complex, 320 Anna Salai, Chennai, Tamil Nadu, India, 600035

    24th to 29th june,2013

    6

    S.Meera

    Stem Cell Culture

    Apollo speciality hospital

    Padma Complex, 320 Anna Salai, Chennai, Tamil Nadu, India, 600035

    24th to 29th june,2013

    6

    T. Ramashree

    Generation of polyclonal antibodies in mice and rabbits, animal cell culture techniques

    Bioklone

    Unit 14 and 15, Golden Jubilee Women’s Biotech Park, Sipcot IT park,
    Navalur Post Office, Kanchipuram district-603103,Tamil Nadu, India.

    17th to 27th June, 2013

    10

    Sahana.B

    Molecular Biology and Genetic Engineering Techniques

    Frontier lifeline hospital

    R 30 C, Ambattur Industrial Estate Road,, State Highway 112, T S Krishna Nagar, Mogappair, Tamil Nadu 600101

    10th to 28th june,2013

    19

    Summer Training Programme 2009-2013 Batch

    Academic Year 2011-2012(VI Sem)

    Serial  No

    Student Name

    Place and Duration

    Field

    1.  

    1.Ramya   Muthaulakshmi 2.Twaritha  .V     3.SandhyaMenon

    Biozone    
        01.06.2012-30.06.2012

    Molecular Biology 
    ( 'Mukia'-Maderasapatna -anticancerous effect)

    1.  

    4. Vinitha.V

    Lakeshore Hospital, Cochin
    11.06.2012- 16.06.2012

    ImmunoHistochemistry,  Microbiology, Biochemistry, Hematology

    1.  

    5. A.K.Sukanya

    IIT- Madras
    25.06.2012- 30.06.2012

    Molecular Oncology and Cell culture

    1.  

    6. Maany Ramanan                 7. Suganya Devi

    Biozone      
    01.06.2012 - 30.06.2012

    Mycology  (Molecular charactersatio of endophilitic fungi from Barringtonia )

    1.  

    8. Sheetal Ravindra

    Larsen & Turbo (Medical), Mysore.
    18.06.2012-22.06.2012

    Quality Assurance, Design and Development, Materials & Production, Sales and Marketing

    1.  

    9.  Parthiban .G 
    10. Jaikanth.V

    Biozone   .
       01.06.2012-30.06.2012

    Seqencing and Mutational Analysis of rpoB gene in P.aeruginosa

    1.  

    11. Meena .E

    Sankara Nethralaya 
    04.06.2012 - 04.07.2012

    Suicide gene therapy of MCF-7
    ( Breast Cancer Cell Lines)

    1.  

    12. Malavika .S
    13. Kushali Gupta

    Biozone    
    01.06.2012 - 30.06.2012

    Identification of active herbal constituents with antidermatophytic activity

    Summer Training Programme 2009-2013 Batch
    Academic Year 2010-2011(Even Sem-IV Sem)

    Serial No

    Student Name

    Location and Duration

    Fields

    1.  

    1.Aarthy R.M
    26. Nivetha.M

    Primex Labs
    15.6.2011-21.6.2011

    Microbiology
    Serology
    Biochemistry

    1.  

    5.Ashwini.K
    14.Kalpana.A

    Primex Labs
    9.6.2011-14.6.2011

    Microbiology
    Serology
    Biochemistry

    1.  

    6.Deepika.S
    9.Divya.R
    11.Jaikanth.V
    18.lakshmi Sharda
    19.Lavanya.E
    21.Maany.R
    25.Nithya.G
    27.Parthipan.E
    28. Parthipan.G
    31. Rahul Kumar. M

    Biozone research technology
    13.6.2011-30.6.2011

    Basic and advanced rDNA techniques

    1.  

    14. Kalpana.A
    16. Khusali Gupta
    22. Malavika.S

    Life Cell

    Stem Cell Research

    1.  

    17.Lavanya.S

    Madras Diabetes research Foundation
    5.6.2011-1.7.2011

    Genetic cell and molecular techniques

    1.  

    23.Meena.E

    Cancer Institute
    3.5.2011-14..2011

    Electron Microscopy and Cytogenetics

    1.  

    24. Nikhila.K

    Orchid chemicals and Pharmaceuticals
    23.5.2011-23.6.2011

    Production and processing of Drugs

    1.  

    15. Karpaga valliammai

    Meenakshi Mission Hospital
    6.6.2011-20.6.2011

    Biochemistry

    1.  

    32.Ramya Muthulakshmi
    35. Sandhya.G

    M.S.Swaminathan research Foundation
    1.6.2011-30.6.2011

    Molecular Biology

    1.  

    33.Rohit Kumar Bhansal
    47.Swetha.V
    48. ShwethKamal.K

    Workshop on Food adulterants
    23.5.2011-25.5.2011

    Food Biotechnology

    1.  

    33.Rohit Kumar Bhansal
    47.Swetha.V
    48. ShwethKamal.K

    Bioclone
    6.6.2011-16.6.2011

    Polyclonal Antibody production

    1.  

    36. Sandhya Menon
    49. Twaritha.V
    53. Yamini Balachandran

    Chennai petroleum corporation Limited
    13.6.2011-17-6.2011

    Effluent & Tertiary treatment plant

    1.  

    38.Sheetal ravindra

    Lister Metropolis
    1-6.2011-15.6.2011

    Clinical pathology

    1.  

    39.Shyla.M
    40.Soumya.M
    50.Ujwala.K

    Nthrys biotech Labs
    31.5.2011-15.6.2011

    Zbtb7 gene (Cancer master switch)

    1.  

    43. Sukanya.A.K
    52.Vinitha.V

    Bioclone
    19.6.2011-1.7.2011

    Polyclonal Antibody production from mice and rabbits

    1.  

    51.Veena.A

    CLRI Chennai
    27.5.2011-20.6.2011

    Enzyme technology

    1.  

    41. Sowmya

    Sri Ramachandra University
    20.6.2011-2.7.2011

    Chromosomal Analysis using GTG Banding

    Summer Training Programme 2008-2012 Batch
    Academic Year 2010-2011(Even Sem-VI Sem)


    Serial No

    Student Name

    Location and Duration

    Fields

    1.  

    Aishwarya sivakumar (Roll No:4),

    Department of Biotechnology, IIT Madras
    24.05.2011 to 15.07.2011

    “Acid Tolerance response of Recombinanat L.lachs and Hyaluronic Acid Production” under the guidance of Dr. K. B. Ramachandran

    1.  

    Divya Vijayaragavan(Roll  No:11),

    Rajendra Memorial Research Institute of Medical Sciences(RMRI),Indian council of Medical Research, Patna.
    27.05.2011 to 25.06.2011

    “Gene Cloning and DNA Sequencing of Lesshmania donovani

    1.  

    R.Malavika(Roll No:24),

    Anna University, Chennai.
    02.06.2011 to 02.07.2011

    “Hydrogen Production from Algae” and “Preparation of Protein Dyes from the Derivatives of 8-Hydroxy Quinolone”

    1.  

    Sruba datta (Roll No:49)

    IIT, Guwahati. 01.06.2011 to 30.06.2011

    “Circadian Rhythm STUDIES ON Neurospora crassa

    1.  

    S.Revathi (Roll No: 37)

    CAS Botony, University of Madras

    Biodecolourisation and biodegradation of industrial effluent using fungi by response surface methodology

    Conferences/Seminars/Symposium/Workshops attended by students

    To view the previous academic years students activities click here

    Name of Student

    Name of the  Conferences/ symposiums/ workshops

    National/
    International

    Venue

    Date

    Adith B

    Uzhavu sezhikanum – An Inter-collegiate Seminar on healthy Farmin and Farmers’ Welfare

    National

    A.C Tech

    16/12/2017

    Adith B

    Workshop and Conference on ‘ Leveraging herbal research for Bio-Entrepreneurship’

    National

    TNAU,
    Coimbatore

    11-12 /10/17

    Akash K

    Workshop and Conference on ‘ Leveraging herbal research for Bio-Entrepreneurship’

    National

    TNAU,
    Coimbatore

    11-12/10/17

    Anusha K

    Workshop and Conference on ‘ Leveraging herbal research for Bio-Entrepreneurship’

    National

    TNAU,
    Coimbatore

    11-12/10/17

    Aswanth Harish M

    Workshop and Conference on ‘ Leveraging herbal research for Bio-Entrepreneurship’

    National

    TNAU,Coimbatore

    11-12/10/17

    Bharathi V

    Workshop and Conference on ‘ Leveraging herbal research for Bio-Entrepreneurship’

    National

    TNAU,Coimbatore

    11-12/10/17

    Divya C

    Workshop and Conference on ‘ Leveraging herbal research for Bio-Entrepreneurship’

    National

    TNAU,Coimbatore

    11-12/10/17

    Emayappavai T

    Workshop and Conference on ‘ Leveraging herbal research for Bio-Entrepreneurship’

    National

    TNAU,Coimbatore

    11-12/10/17

    G.Bhavithavya

    Workshop on Centrifugation – Art of Spinning

    National

    Eppendorf India LTD., Chennai

    21/07/2017

    Hamsavarshini R

    Workshop and Conference on ‘ Leveraging herbal research for Bio-Entrepreneurship’

    National

    TNAU,Coimbatore

    11-12/10/17

    Hari Krishnan B

    Uzhavu sezhikanum – An Inter-collegiate Seminar on healthy Farmin and Farmers’ Welfare

    National

    A.C Tech

    16/12/2017

    Hari Krishnan B

    Workshop and Conference on ‘ Leveraging herbal research for Bio-Entrepreneurship’

    National

    TNAU,Coimbatore

    11-12/10/17

    Indira Nachammai Ct

    Uzhavu sezhikanum – An Inter-collegiate Seminar on healthy Farmin and Farmers’ Welfare

    National

    A.C Tech

    16/12/2017

    Indira Nachammai Ct

    Workshop on Centrifugation – Art of Spinning

    National

    Eppendorf India LTD., Chennai

    21/07/2017

    Kalyani V

    Workshop and Conference on ‘ Leveraging herbal research for Bio-Entrepreneurship’

    National

    TNAU,Coimbatore

    11-12/10/17

    Maheswari M

    Workshop and Conference on ‘ Leveraging herbal research for Bio-Entrepreneurship’

    National

    TNAU,Coimbatore

    11-12/10/17

    Manju Sri

    Workshop and Conference on ‘ Leveraging herbal research for Bio-Entrepreneurship’

    National

    TNAU,Coimbatore

    11-12/10/17

    Mathumithra P

    Workshop and Conference on ‘ Leveraging herbal research for Bio-Entrepreneurship’

    National

    TNAU,Coimbatore

    11-12/10/17

    Nirmal E

    Workshop and Conference on ‘ Leveraging herbal research for Bio-Entrepreneurship’

    National

    TNAU,Coimbatore

    11-12/10/17

    Pavithra H S

    Workshop and Conference on ‘ Leveraging herbal research for Bio-Entrepreneurship’

    National

    TNAU,Coimbatore

    11-12/10/17

    Pooja G

    Workshop and Conference on ‘ Leveraging herbal research for Bio-Entrepreneurship’

    National

    TNAU,Coimbatore

    11-12/10/17

    Prasanthb

    Workshop and Conference on ‘ Leveraging herbal research for Bio-Entrepreneurship’

    National

    TNAU,Coimbatore

    11-12/10/17

    Prasanthb

    Workshop on Metabolic Approaches for Bioenergy Generation

    National

    SVCE, Chennai

    17-18 August, 2017

    Priyadharshini R

    Animal Cell Culture

    National

    Life Teck Research Centre, Chennai

    5th August, 2017

    Priyadharshini R

    Workshop and Conference on ‘ Leveraging herbal research for Bio-Entrepreneurship’

    National

    TNAU,Coimbatore

    11-12/10/17

    Ranjith K

    Workshop and Conference on ‘ Leveraging herbal research for Bio-Entrepreneurship’

    National

    TNAU,Coimbatore

    11-12/10/17

    Ravi Shankar   G

    Workshop and Conference on ‘ Leveraging herbal research for Bio-Entrepreneurship’

    National

    TNAU,Coimbatore

    11-12/10/17

    Risha V

    Uzhavu sezhikanum – An Inter-collegiate Seminar on healthy Farmin and Farmers’ Welfare

    National

    A.C Tech, Chennai

    16/12/2017

    Santhosh S

    Workshop and Conference on ‘ Leveraging herbal research for Bio-Entrepreneurship’

    National

    TNAU,Coimbatore

    11-12/10/17

    Saravanakumar A

    Workshop and Conference on ‘ Leveraging herbal research for Bio-Entrepreneurship’

    National

    TNAU, Coimbatore

    11-12/10/17

    Sharan R

    Workshop on Molecular Biotechnology and Bioinformatics
    .

    International

    ICSCCB, Pune,

    2-6/ January, 2017,

    Sharan R

    Workshop and Conference on ‘ Leveraging herbal research for Bio-Entrepreneurship

    National

    TNAU, Coimbatore

    11-12/10/17

    Sivagami N

    Workshop on Metabolic Approaches for Bioenergy Generation

    National

    SVCE, Chennai

    17-18/8/17

    Sudharshan  S

    NSS (Yuvashakthi Youth welfare Association, Conference  in
    Enterpreneurship Development and Innovation Institute, Coimbatore

    National

    TNAU,Coimbatore

    11-12/10/17

    Sudharshan  S

    Uzhavu sezhikanum – An Inter-collegiate Seminar on healthy Farmin and Farmers’ Welfare

    National

    A.C Tech, Chennai

    16/12/2017

    Suhitha Muppala

    Workshop and Conference on ‘ Leveraging herbal research for Bio-Entrepreneurship’

    National

    TNAU, Coimbatore

    11-12/10/17

    Suhitha Muppala

    Workshop on Centrifugation – Art of Spinning

    National

    Eppendorf India LTD., Chennai

    21/07/2017

    Valle N

    Workshop on Centrifugation – Art of Spinning

    National

    Eppendorf India LTD., Chennai

    21/07/2017

    C M Swetha

    BIOFEST 2017, RNA Sequence Analysis Using R

    National

    IIT MADRAS

    03.03.2017

    Hamsikha N

    3-day BOOTCAMP by Entrepreneurship Development and Innovation Institute

    National

    Forge, Coimbatore

    30.11.2017 to 02.12.2017

    Arthi Udayachandran

    BIOFEST 2017

    National

    IIT MADRAS

    03.03.2017

    Lakshmi S

    IGEM INDIA MEET-UP 2017

    International

    Forge, Coimbatore

    21.09.2017 to 23.09.2017

    Lavanya J

    IGEM INDIA MEET-UP 2017

    International

    IISER, PUNE

    15.07.2017 & 16.07.2017

    Lokapriya D

    IGEM INDIA MEET-UP 2017

    International

    IISER, PUNE

    15.07.2017 & 16.07.2017

    Sruthi.R

    IGEM INDIA MEET-UP 2017

    International

    IISER, PUNE

    15.07.2017 & 16.07.2017

     

    S. No.

    Name of Student

    Reg No

    Title of the paper

    Name of the Conference/ symposium/ workshop

    National/
    International

    Prize/Awards

    Venue

    Date

    1

    B. RAMIT & VEVEEYAN T.S

     

    212714214038

     

    212714214051

     

     

    "Design and Construction of Novel Genetic Circuits using Temperature and pH based Regulatory Parts

    iGEM 2017

    International

    Silver Medal

    Boston
    USA

    8 -12 November  2017.

    2

     

    N. HAMSIKHA

     

     

     

    212715214010

    Quality Detection System

    Tamil Nadu Student Innovators (TNSI) program

    National

    Rs 25,000/-.

    Coimbatore

    Nov 30 to Dec 3

    3

    DR.A.KALAISELVI

     

    Preparationoptimization and characterization of clove oil loaded niosomes and its applications

    Conference on Advances in functional materials for energy, environment and biomaterials

    International

     

    Madurai kamaraj University, Madurai, Tamilnadu

    11and 12th December, 2017

    4

    B. SHANKARANARAYANAN

    -

    Extraction Of Chitin From Shrimp Exoskeleton Using 2k Full Factorial Method

    Conference on Sustainable Energy and Environmental Challenges (SEEC-2018)

    International

     

    IISc, India

    31, Dec 2017 – 03, January, 2018

    5

    LOKAPRIYA D

    212715214021

    -

    BIOFEST 2017

    National

     

    IIT Madras

    3-4 /3/17

    6

    AKILAN A

    212715214002

    Study of Antibacterial Activity on A.Malabaricus

    Novel Antibiotic resistance Breakers & Diagnostic Biomarkers

    International

     

    B.S.Abdur Rahman Crescent Institute of Science & Technology Vandalur, Chennai

    22-23/12/17

    Industrial visit

      217-2018

      Batch

      Year & Semester

      Details of the Visit*

      Date of Visit

      2016-2020

      II/III

      United Breweries Pvt. Ltd.,
      Aranvoyal, Thiruvallur.

      22/07/2017

      2015-2019

      III/V

      Ultramarine Pigments Pvt. Ltd.,
      Ranipet.

      23/08/2017

      2014-2018
      &
      2016-2018

      IV/VII
      &
      PG-II/III

      Life Cell International Pvt. Ltd,
      Vandalur, Chennai.

      10/07/2017

      2016-2018

      PG- II/III

      Aaranya Biosciences Pvt. Ltd.,
      Siruseri, Chennai

      13/07/2017

      2017-2019

      PG – I/I

      DGM Dairy TCMPF Ltd.,
      OMR, Sholingnallur, Chennai.

      21/11/2017

      Bhabha Clinical Genomic and Research Center
      Ticel Biopark-II, Taramani, Chennai.

      2017-2019 & 2015-2019

      PG – I/II & III/VI

      Synkromax Biotech Private Ltd
      Survey No. 1/1B – Athipattu Village, Kurmavilasapuram Panchayat, Thiruvallur dt.

      13/02/2018
      2017-2019
      PG – I/II

      Eppendorf India Limited

      Plot No.18,19,20 (Part), Ambit Park Road, Sidco Industrial Estate (South), Ambattur, Chennai
      26/02/2018

      2016-2017

      Batch

      Year/Sem

      Name of the Company

      Date of the Visit

      2016-
      2020

      I/I

      Kaleeswari Refinery Pvt., Ltd., Chennai.

      24.08.2016

      2015-2019

      II/III

      DCM Dairy TCMPF Ltd., Solinganallur.

      22.07.2016

      2015-2019

      II/III

      Medline Pharmaceuticals Pvt. Ltd., Chennai

      22.07.2016

      2014-2018

      III/V

      Hatsun Dairy Industry Pvt Ltd., Kanchipuram.

      22.08.2016

      2013-2017

      IV/VII

      Harsha Exports, Chennai.

      04.08.2016

      2015-2019

      II/III

      Pioneer Aquaculture Consultants, Chennai.

      12/01/2017

      2014-2018

      III/V

      Kaleeswari Refinery Pvt. Ltd., 5, Mambakkam Road, Vengaivasal.

      03/02/2017

      2013-2017

      IV/VII

      Eppendorf India Limited, Ambattur, Chennai.

      07/02/2017

      2015-2016

      Batch Year/Sem Name of the Company Date of the Visit

      2014-2018

      II/III

      Pallavaram Tanners Industrial Effluent Treatment Co. Ltd, Chennai.

      06.08.2015

      2015-2019

      I/II

      Harsha Exports, Chennai.

      09.04.2016

      2014-2018

      II/IV

      Tiruthani Cooperative Sugar Mills, Thiruvalangadu.

      01.04.2016

      2013-2017

      III/V

      Kaleeswari Refinery Pvt., Ltd., Chennai.

      25.03.2016

      2014-2015

      Batch

      Year/Sem

      Name of the Company

      Date of the Visit

      2013-2017

      II/III

      Symrise Pvt Ltd, Semmancheri, Chennai.

      04.09.2014

      2012-2016

      III/V

      Innovative Health Care Pvt.Ltd., Chengalpattu.

      05.09.2014

      2011-2015

      IV/VII

      Life Cell Pvt Ltd, Vandalur, Chennai.

      05.09.2014

      2014-2018

      I/II

      United Breweries, Aranvoyal, Thiruvallur.

      17.04.2015

      2013-2017

      II/IV

      Tiruthani Cooperative Sugar Mills, Thiruvalangadu.

      10.04.2015

      2012-2016

      III/VI

      Life Cell Pvt Ltd, Vandalur, Chennai.

      04.03.2015

      2012-2013

      Student year

      Batch

      Industry Name

      Date

      III rd year
      2010-2014
      MERII BOY ICE CREAM
      KOTTAKKAL  ARYA VAIDYA SALA MERII BOY ICE CREAM FACTORY
      7.02.2013- 11.02. 2013
      IV th year

      2009-2013

      MALLADI DRUGS AND PHARMACEUTICALS
      15.10.2012

      2011-2012

      Student year

      Batch

      Industry Name

      Date

      II nd year

      2010-2014
      UNITED BREWERIES, Ltd
      18.08. 2011
      III rd year
      2009-2013
      AAVIN – SHOLINGANALLUR
      05.09.11
      IV th year

      2008-2012

      MADRAS VERTINARY COLLEGE
      31.07.2011

      2010-2011

      1. Second year: 2009-2013 Batch B. Tech Biotechnology students visited one day industrial visit on 9th August, 2010, to Parle Agro factory in Madhavaram.
      2. Third year:  During fifth semester 2008-2012 Batch B. Tech Biotechnology students visited one day Industrial Visit Malladi Pvt Ltd, Ranipet on 31st August, 2010.to SPIC PHARMA, Cuddalore on 23rd Feb, 2010. During sixth semester they went for three day industrial visit to Tata Coffee Plantation in Coorg and Biocon Ltd. in Bangalore from February 7th to 10th, 2011organized by the Department of Biotechnology

    Fellowship for Biotechnology students

    1. Ms. K. Shruti, II Year Biotechnology got trained under Dr.Sathees C. Raghavan of Department of Biotechnology, Indian Institute of Sciences Bangalore, under this scheme May – June 2010

    Cultural programmes/competitions

    • Final year student Mr. S. Harish participated in the “KRIYA 2011” held at PSG college of Technology, Coimbatore during the month of February 25th – 27th , 2011and won the first place in the event open Quiz Competition
    • Final year student Mr. S. Harish participated in the “KRIYA 2011” held at PSG college of Technology, Coimbatore during the month of February 25th – 27th, 2011and won the first place in the event Spent Quiz Competition
    • Final year student Mr. S. Harish participated in the “Technofest 2011”- held at Anna University Chennai during the month of February, 2011 and won first prize in sports quiz.
    • Final year student Mr. S. Harish participated in the “Technofest 2011”- held at Anna University Chennai during the month of February, 2011 and won first prize in general quiz.
    • Final year student Mr. S. Harish participated in the INSTINCTS held at ShivSubramaniaNadar college on 3rd – 5th march 2011 and won first prize in general quiz.
    • Final year student Mr. S. Harish participated in the MLAN  held at SRM Engineering college on 11th march 2011 and won first prize in spent quiz.
    • Final year student Mr. S. Harish participated in the MLAN  held at SRM Engineering college on 11th march 2011 and won first prize in general quiz.
    • Final year student Mr. S. Harish participated in the SAARANG  held at IIT MADRAS on JAN 25th – 29th  2011 and won fifth prize in Lone Wolf competition.
    • Final year student Mr. S. Harish participated in the SAARANG  held at IIT MADRAS on JAN 25th – 29th  2011 and won first place in BIZ quiz.
    • Final year student Mr. S. Harish participated in the SAARANG  held at IIT MADRAS on JAN 25th – 29th  2011 and won first place in BUZZER quiz.
    • Final year student Mr. S. Harish participated in the SAARANG  held at IIT MADRAS on JAN 25th – 29th  2011 and won first place in SPENT quiz.
    • Final year student Mr. S. Harish participated in the RIVIERA held at VIT  on JAN 30th – FEB 2nd  2011 and won first place in SPENT quiz.
    • Final year student Mr. S. Harish participated in the RIVIERA  held at VIT  on JAN 30th – FEB 2nd  2011 and won first place in general quiz.
    • Final year student Mr. S. Harish participated in the KURUKSHETRA  held at Anna University Chennai  onFEB 2nd – 5th   2011 and won first place in Sci Tech quiz.
    • Aravind P M, Kavya G and Lekha G, III year Biotechnology students, have won first and second prize in the treasure hunt and scavenger hunt held at IIT Saarang’11 on January 28 and 29, 2011.
    • Harish, III year Biotechnology  student, won first and second prize in short film and power chords and Manigandan, III year Biotechnology student won first prize in Short film and power chords held at IIT Saarang’11 on January 28 and 29, 2011.
    • Harish, III year Biotechnology student, participated in Theatre Utsav activity at National School of Drama, Delhi held on January 12, 13 and 14, 2011.
    • Malavika, Ashwini, Lekhapriya and Akshaya, III year Biotechnology students, won first prize in potpourri at SSN cultural, Instincts’11 held on March 3 and 4, 2011.
    • Kavya G, III year Biotechnology student, won second prize in Collage at SSN cultural, Instincts’11 held on March 3 and 4, 2011.
    • Harish, III year Biotechnology student, won third prize in Western Music, best song and best vocalist at M.C.C. Deepwoods’11 held on February 17, 2011.
    • Harish, III year Biotechnology student, won second prize in western music at Anna University chennai cultural “TECHOFES’11” held on February 18, 2011.
    • Akshaya, III year Biotechnology student, won second prize in singing at SVCE cultural, “VOX QUALM’11” held on February 17, 2011.
    • Manigandan and Gaurav, III year Biotechnology students, won first prize in “Whose line is it anyway” at SVCE culturals, “VOX QUALM’11” held on February 17, 2011.
    • Aravind P M and Kavya G, III year Biotechnology students were involved as volunteers in the blood donation camp held on March 4, 2011.
    • Aravind P M and Kavya G, III year Biotechnology students were involved as volunteers in the Rotract club Activity of visit to BALAVIGAR, veppampattu held on March 4, 2011.
    • Harish. S, Manigandan. A, Gaurav R. Isola, Kushaal Kumar P.B, Sherya G, Kaavya G, Srubha Datta, Shanmuga Priya. T and Aravind P.M participated in college day programme & SILVER JUBILEE celeberation.
    • P.M.Aravind (III yr) won the 3rd place in Scavenger Hunt and 3rd place in Whose Line Is it Anyway at IIT SAARANG ’10.
    • Kavya.G (III yr) won the 3rd place in Scavenger Hunt at IIT SAARANG ’10.
    • Harish.S (III yr) reached the finals of Short Film Making at IIT SAARANG ’10.
    • First year student R. Vijayasubramaniyan got Young achiever award in Tamil Debate held at Sembium om 13- 10-2010
    • J. Karthick of   I year B.Tech Biotechnology participated in Anti-Tobacco Rally held in Sriperumbadur on 24th September 2010.

    Students participation in Zonal/colleges/University/State in sports

      • Anila Rao K P, third year, biotechnology with her third place shield, medal and certificate won at the Tamil Nadu Inter Engineering Sports Meet at Kings College of Engineering, Pudukottai held this February. Placed third in the Tamil Nadu Inter Engineering Sports Meet at Kings College of Engineering, Pudukottai held in the month of February, 2011.
      • Anila Rao K P Placed third in the Anna Sports Fest at Anna University, Chennai in the month of January, 2011.
      • Anila Rao K P Placed first in the Anna University chennaiInter-Zonal Tournament at Abdul Hakeem College of Engineering, Melvishram in the month of August, 2010.
      • Anila Rao K P Placed first in the Intra murals at SVCE in the month of March, 2010.
      • Anila Rao K P Placed fourth in the Tamil Nadu Inter Engineering Sports Meet at PSNA College of Engineering and Technology, Dindigul held in the month of February, 2010.
      • Anila Rao K P Placed first in the Anna University Chennai Zonal Tournament at Srinivasa Institute of Technology in the month of August, 2009.
      • Anila Rao K P Placed first in the Intra murals at SVCE in the month of March, 2009.
      • Anila Rao K P Placed fourth in the Tamil Nadu Inter Engineering Sports Meet at Jayam College of Engineering and Technology, Dharmapuri held in the month of February, 2009.
      • Adhithiya Charli, III year Biotechnology student, participated in Intra mural cricket match held on March 2, 2011.
      • Adhithiya Charli, III year Biotechnology student, participated in the SSN cricket match held on January 10 and 12, 2011.
      • Adhithiya Charli, III year Biotechnology student, participated in the SVCE cricket match held on February 9 and 10, 2011.
      • Anilo Rao, III year Biotechnology student, participated in Intra mural Throw ball match held on March 18, 2011.
      • First year- Aniruth Krishnakumar Participated in Table tennis tournament held at Chengalpet Medical college, 7th and 8th Sep, 2010.
      • First year- Aniruth Krishnakumar Participated in Table tennis State Ranking tournament in Neyveli Lignite Corporation Ltd , from 23 to 27th September, 2010
      • First year- Aniruth Krishnakumar Participated inTable Tennis National Ranking Central Zone at Nagpur, 22nd to 30th November.
      • First year- Aniruth Krishnakumar Participated in State Champion ship tournament in Table tennis from 3rd , 6th and 10th December at Chennai.
      • First year- Aniruth Krishnakumar Participated in Table Tennis National Ranking Bolpur, WB from 22nd October to 30th October, 2010.
      • First year- Aniruth Krishnakumar Participated in Table Tennis National Ranking, Tiruppur, TN from 12th to 15th November, 2010

      NCC/Leo Club/Rotaract Club

      1. Kushaal Kumar PB (Army wing), Aravind PM (Army wing) & Dharanya. S (Air wing) Suma. A (Air wing)-III year T.P.S. Baratwaj (Army wing) of   I year B.Tech Biotechnology participated in NCC – camp held at INS-Arakonam on 6th October 2010. 
      2. J.Karthick (Army wing) of   I year B.Tech Biotechnology participated in NCC – camp held at INS-Arakonam on 6th October 2010.
      3. R. Pavithra, Ragavi, Vanthana S, S. Santhya, R. Santhaya, Sivaranjani, N. C. Poornima -III year students are the members of Leo Club.
      4. PM Aravind, Ragavi, Vanthana S, S. Santhya, R. Santhaya, Sivaranjani, N. C. Poornima- III year &.Rajeshwar- Final year student are the members of Rotract club.

      Alumni

      1. Budding bright engineers award (Both Cash award– 2500/- and Certificates) received by second year students namely Nithya. G, and  Rahulkumar M from alumni held on 15th August, 2010

      GRE/TOFEL/IELTS SCORES

      2013-2017 Batch

      Name

      GRE

      IELTS

      TOFEL
      GATE

      Anirudh C V

      ---

      8.0

      ---

       

      Arthi R

      ---

      ---

      ---

      37.38

      Ashwath R

      ---

      7

      ---

      ---

      Gayathri S

      ---

      ---

      ---

      37.39

      Nivedita Jaishankar

      316

      ---

      113

      ---

      Pooja Smruthi K

      317

      ---

      110

      ---

      Priyadarshini T S

      300

      ---

      80

      ---

      Rammya K K

      295

      7.0

      ---

      ---

      Roshini L

      ---

      ---

      ---

      ---

      Saishreyas Gourishankar Iyer

      ---

      7.0

      ---

            51.6

      Samudra S

      295

      7.5

      ---

      ---

      Shweta Nandakumar

             305

             ---

      113

      43.72

      Sona K

      ---

      7

      ---

      ---

      Sowmya Krishna Kumar

      ---

      7.0

      ---

      ---

      Srijayanth S

      297

      ---

      82

      ---

      Varshni Rajagopal

      ---

      7.0

      ---

      ---

      Vidya Srokshna B L

      297

      7.0

      ---

      ---

      2012-2016 Batch

      Name

      GRE

      IELTS

      CAT
      GATE

      TOFEL

      Jayaprakash S

      ---

      8

      ---

      ---

      ---

      Nandhini R

      ---

      7.5

      ---

      ---

      ---

      Hanna Sharon George

      ---

      8

      ---

      ---

      ---

      Arthi Sd

      297

      6.5

      ---

      ---

      ---

      Vandhana Kr

      294

      ---

      ---

      ---

      92

      Aswin Raj R

      302

      6.5

      ---

      ---

      ---

      Divya R

      298

      6

      ---

      ---

      70

      Ramya E

      294

      7.5

      ---

      ---

      ---

      Lalith Priyankha R

      ---

      ---

      ---

      11

      ---

      Sumitha K R

      ---

      ---

      ---

      338

      ---

      Harini S

      300

      97

      ---

      ---

      ---

      Deepika  P

      7

      ---

      ---

      ---

      Shradha Rao

      291

      6.5

      ---

      ---

      ---

      Jeganmohan V C

      ---

      73.56

      ---

      ---

      Jayaprakash T

      297

      ---

      ---

      ---

      ---

      Radhesh Krishna R

      ---

      7

      ---

      ---

      ---

      Sumana Venkat

      305

      ---

      ---

      ---

      105

      2011-2015 Batch

      Name

      GRE

      TOFEL

      IELTS

      GATE

      AARTHI R 

      301

      100

       

       

      AKSHAYA R

      315

      113

       

      40.33

       BHARGAVI NARAYANAN 

      316

      109

       

       

      DHANYA R

      315

      115

       

      23.33

       GOWRI NARAYANI SV

      310

      105

       

      24.33

      KRITHIKA K

       

       

      6.5

       

      KRITHIKA SHANKAR

       

      106

       

       

      MADHUMITA S

       

       

       

      34

      MEERA S

      310

       

       

       

      POOJITHA V J

      305

      100

       

       

      RASHMI PRASATH

       

       

      7

       

      SAAI ANUGRAHA TS

      307

       

      7.5

       

      SAHANA B

      307

       

      7.5

       

      SANGAVI G

       

       

       

      20.3

      SHRUTHI MOHAN

      319

      104

       

       

      SHYAMALI J

      320

      111

       

       

      SRIRAM KOUSHIK MANISEKAR

      307

      108

       

      26.67

      SUBHASREE S

      313

      110

       

      23.67

      VAIYSHNAVI A R

       

       

      7

      23

      VASUMATHY MURALI

      315

      115

       

       

      2009-2013 Batch

      Name

      GRE

      TOEFL

      IELTS

      Laavanya.S

      322/340

      -

      -

      Malavika Srikanth

      320/340

      114/120

      -

      Akila Ram

      314/340

      -

      -

      Nikhila Krishnan 

      313/340

      105/120

      -

      Swetha.V

      309/340

      107/120

      -

      Veena.A

      310/340

      109/120

      -

      Khusali Gupta

      305/340

      -

      -

      Meena.E

      303/340

      104/120

      -

      Nithya.G

      311/340

      -

      -

      Ramya Muthulakshmi V

      306/340

      -

      -

      Vinitha Venugopalan 

      306/340

      -

      -

      Lavanya.E

      296/340

      -

      -

      2008-2012 Batch

      Name

      TOEFL

      IELTS 

      CAT/XAT

      GRE

      GATE

       Adhithiya Charli M 

      105/120

       

       

      1270/1600

       

       Aishwarya Sivakumar 

      109/120

       

       

      1280/1600

       

       Akshaya Krishnan 

      109/120

      7.5/9

       

       

       

       Ashwini R 

      108/120

       

       

      1300/1600

       

       Dharaniya S 

      91/120

       

       

      1190/1600

       

       Divya Vijayaraghavan 

      104/120

       

       

      1260/1600

       

       Eldho K Poulose 

       

       

      88.34%

       

       

       Gaurav Ravindra Isola 

       

       

       

      1110/1600

       

       Harish S 

      110/120

       

       

      309/340

       

       Kavya G 

      106/120

       

       

      290/340

       

       Kiruthika Manivannan 

      109/120

       

       

      1370/1600

       

       Lekha Priya A 

      105/120

       

       

      308/340

       

       Malavika R 

      108/120

      8/9

       

      306/340

       

       Prathiba S 

      111/120

       

       

      1390

       

       Purnima B 

      110/120

       

       

      1340/1600

       

       Shreya G 

       

      7

       

       

       

       Shruthi Palaniappan 

       

       

      62%

       

       

       Sruba Datta 

       

       

       

       

      97%

       Swathy S (01/04/1991) 

       

       

       

      1250/1600

       


      2007-2011 Batch


      Name

      GRE

      TOEFL

      IELTS

      Angela.M.J

      1210

      --

      --

      Ashwath Kumar

      1350

      115

      8

      Deepika.V

      1240

      107

      --

      Harish.S

      1460

      117

      8.5

      Rajeshwar.N

      1300

      113

      8

      Salai Madhumathi Arasi P

      1250

      103

      8

      Sandhya Subramaniyam

      1200

      110

      --

      Sneha.R

      1100

      98

      --

      Sruthi K

      1420

      104

      8

      Swaathi S

      980

      --

      7

      Naveen.H
      1240
      100
      --
      Abhirami.V
      --
      --
      7.5
      Krithika.M
      1390
      111
      7.5
      Srinidhi Mahalakshmi.j
      1110
      107
      8
      Ishwarya Shankarnarayanan
      1140
      103
      --
      Mugundhine.S
      1180
      114
      7.5
      Rajalakshmi.S.V
      1040
      103
      --
      Ramakrishnan T
      1250
      --
      7.5
      Ricky Robinson S
      1160
      --
      6.5
      Santhosh E
      1320
      --
      --
      Sree Harsha P
      1140
      93
      --
      Sundararaghavan P
      920
      --
      7
      Swetha Vasudevan
      1070
      --
      8
      Vignesh S
      1070
      94
      --
      Vishnu Govind R
      1160
      100
      --

      2006-2010 Batch


      Names

      GRE

      TOEFL

      IELTS

      Akshaya

      1360

      110

      -

      Amurtha

      1370

      117

      -

      Deeksha

      1230

      108

      -

      Haripriya

      1090

      -----

      -

      Lakshmipriya

      1100

      102

      -

      Malavika

      1430

      112

      -

      Arun

      -----

      -----

      7.5

      R. Senko

      1050

      94

       

      H. Rahul Jain

      -----

      -----

      7.5

      Bipin Prakash Chari

      1320

      101

      -----

      Vishal

      1020

      -----

      -----

      Veena

      1120

      101

      -----

      Vaishnavi Sambandham

      1110

      102

      ----