Lesson & Lab Plan

Lesson Plan and Lab Plan Particulars for Even Semester 2019-2020

IV- Semester

S.No.

Subject Name and Code

Name of the faculty

Batch "A"

Batch "B"

1.

MA18453 -Probability and Queuing Theory

(common to CS & IT)

Dr. R. Umadevi

Ms. A. Suba

2.

IT18401 - Paradigms of Algorithm Design

Dr. V. Vidhya

Ms. N. Devi

3.

IT18402 - Microprocessors and Microcontroller Interfacing

Mr. K. Suresh

Mr. V. Rajaram

4.

IT18403 - Operating System Concepts

Ms. V. M. Sivagami

Ms. S. Kalavathi

5.

IT18404 - Software Engineering Methodologies

Ms. K. Kiruthika devi

Ms. P. Leela Rani

6.

IT18411 - Microprocessors and Microcontroller Interfacing Laboratory

Mr. K. Suresh,

Mr. V. Rajaram

Mr. V. Rajaram,

Mr. K. Suresh

7.

IT18412 - Operating System Concepts Laboratory

Ms. V. M. Sivagami,

Ms. D. Jayanthi

Ms. S. Kalavathi,

Ms. G. Sangeetha

8.

IT18413 - Software Engineering Methodologies Laboratory

Ms. K. Kiruthika devi,

Dr. G. Sumathi

Ms. P. Leela Rani,

Ms. N. Devi

VI- Semester

S.No.

Subject Name and Code

Name of the faculty

Batch "A"

Batch "B"

1.

IT16601 - Information and Coding Theory

Mr. V. Rajaram

Mr. K. Suresh

2.

IT16602 - Mobile Computing

Ms. S. Jerusha

Dr. T. Sukumar

3.

IT16603 - Software Testing And Quality Assurance

Ms. A. Indumathi

Ms. K. Nivethaa Shree

4.

IT16604 - Automata and Compiler Design

Ms. A. Kala

Ms. P. Sharon Femi

5.

IT16605 - Service Oriented Architecture

Ms. G. Sangeetha

Ms. A. Kala

6.

CS16016 - User Interface Technologies

Ms. N. Uma

Ms. N. Uma

7.

IT16002 - Data Science using python

Ms. K. Kiruthika Devi

Ms. K. Kiruthika Devi

8.

IT16611 - Mobile Application Development Laboratory

Ms. S. Jerusha,

Ms. R. Saktheeswari

Dr. T. Sukumar, Ms. P. Leela Rani

9.

IT16612 - Automata and Compiler Laboratory

Ms. A. Kala, Ms. P. Sharon Femi

Ms. P. Sharon Femi, Dr. V. Vidhya

10.

GE16661 - Interview and Career Skills Laboratory

( Common to all branches)

Ms. Anichamalar, Mr. S. Shri Hari

Ms. Anichamalar,

Dr. C.Amutha Charu Sheela

VIII- Semester

S.No.

Subject Name and Code

Name of the faculty

Batch "A"

Batch "B"

1.

IT16009 - Grid Computing (Elective III)

Ms.. D. Jaynathi

Ms. G. Sangeetha

2.

IT16013 - Cyber Forensics (Elective IV)

Ms. M. Sugacini

Dr. G. Sumathi

3.

GE16001- Professional Ethics (Common to all branches except CE & BT) (Elective V)

Ms. S. Jerusha

Mr. E. Sivakumar

 

expand_less
motorchip aiflasksideasketch website toygearbiotechnologydata-complexitypromotioncomputersoftwareweb-design idea-1 creativitymicroscopechemistrymodelassemblyplay-outlined-circular-buttonpausecreative open-bookteamwork-team gaugegoallaboratory mathematicsatommechanicmicroscope-1 factory sketch-1 charitysystempistonscruise envelopefacebook-placeholder-for-locate-places-on-mapssmartphone-callold-typical-phoneuserantennacoding computers-network-interface-symbolsearchgoodwillplay-buttonpause-1 tickleft-arrow